Podwyższony kwas moczowy – o czym może świadczyć?

0
Podwyższony kwas moczowy

Kwas moczowy jest toż ten artykuł przemiany puryn w ludzkim systemie. Puryny mogą korzystać ze spożywanych posiłków, natomiast w większości jednak z wnętrza samego człowieka, a dobrze z kwasów nukleinowych (czyli PODŁOŻA i RNA). Podniesione stężenie kwasu moczowego w pierwszej kolejności kojarzy się z dną moczanową, obecnie jednak wiadomo że kwas tenże może być markerem wielu zaburzeń, a dna moczanowa to właśnie symptom jego nadmiaru.

Nie jest się w organizmie człowieka kwas moczowy?

Kwas moczowy w większości wydalany jest z organizmu przez nerki, czyli z moczem. Reszta usuwana jest przez przewód pokarmowy. W razie np. niewydajności nerek udział przewodu pokarmowego w eliminacji kwasu moczowego narasta. Jak w przypadku każdej substancji stężenie kwasu moczowego zależy od nasilenia jego pozycji w organizmie (i ewentualnie ilości dostarczanej w diecie) oraz od sprawności procesów eliminujących. Zaburzenie stabilności między tymi procesami powoduje odchylenia od normy w stężeniu kwasu moczowego. Właściwe natężenie kwasu moczowego we krwi waha się między 6,4 a 6,8 mg/dl. Do zwiększenia jego stężenia czyli do hiperurykemii może doprowadzić lub zbytnia jego produkcja czy spożycie lub niesprawne wydalanie.

co oznacza podwyższony kwas moczowy

Zaburzenia wydalania kwasu moczowego

Wydalanie kwasu moczowego przez nerki odbywa się w kilku etapach, wpierw kwas podlega filtracji kłębuszkowej, następnie jest też resorbowany (wchłaniany zwrotnie w kanalikach nerkowych) i znowu wydzielany do światła kanalika. Zaburzenie jednego z tych procesów rzutuje na natężenie kwasu moczowego we krwi. Wszystkie choroby w pracy nerek, czyli choroby prowadzące do niewydajności nerek powodują zaburzone usuwanie kwasu moczowego (oczywiście także wielu innych substancji) z organizmu prowadząc do hiperurykemii. Również choroby w okresie których obserwuje się kwasicę (np. w niewyrównanej cukrzycy czy u osób niedożywionych) upośledzają wydzielanie kwasu moczowego do kanalika nerkowego, przez co robi się on w organizmie. Leczenie niektórymi środkami moczopędnymi czy moczówka prosta powodują nadmierną resorbcję zwrotną w kanalikach nerkowych przez co kwasu moczowego we krwi jest niezwykle.

Zbytnia produkcja kwasu moczowego

Zbytnia produkcja relatywnie prowadzi do hiperurykemii Nadmiar kwasu moczowego może pochodzić:
z przyczyn egzogennych – czyli za wiele dostarczane jest go w diecie,
endogennych – nadmiar wynika z wytwórczości własnej organizmu.
Najrzadszymi kłopotami są różnorakie bloki enzymatyczne na szlaku skomplikowanych przemian biochemicznych, które skutkują składaniem się kwasu moczowego w organizmie.
Częstszą endogenną etiologią nadmiaru kwasu moczowego jest nasilone namnażanie i rozpad komórek (w okresu chorób nowotworowych np. białaczek, wskutek działania chemioterapii czy w efekcie rozpadu mięśni np. po urazie zmiażdżeniowym, nadmiernym wysiłku czy w okresu chorób niszczących tkankę mięśniową poprzecznie prążkowaną).
Hiperurykemia może pojawić się także po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu.

Rodzaje leków przeciwbólowych

0
sposoby na ból

Ból to odczucie, z którym stykamy się od najmłodszych lat. Oraz chociaż walczymy z nim na różne typy, to nie zapominajmy o jego roli informująco-obronnej o zagrażającym zniszczeniu tkanek. Środki znieczulające to ogromnie istotna część preparatów. Każde mają i na celu to samo – zmniejszanie lub zahamowanie odczuwania nacisku. Rozłożyć je potrafimy na działające ośrodkowo (opioidy) oraz niesteroidowe środki przeciwzapalne. Z względu faktu, że można je nabyć bez recepty, są bardzo modne. Lub wiemy cokolwiek o środkach znieczulających?

Środki znieczulające – środki nienarkotyczne

Działają zdecydowanie słabiej przeciwbólowo aniżeli narkotyczne środki znieczulające. Są jednak zdecydowanie mniej szkodliwe, pomiędzy innymi więc, że nie powodują uzależnienia. Oprócz działania przeciwbólowego takie środki znieczulające działają również przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie i przeciwgośćcowo.
Rozróżniamy następujące grupy (wyodrębnione z względu formy chemicznej):
•o pochodne kwasu salicylowego,
•o pochodne pirazolonu,
•o pochodne aniliny,
•o pochodne chinoliny,
•o pochodne pirymidazonu.

Środki znieczulające – pochodne kwasu salicylowego

Działają przeciwgośćcowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, powodują wzrost wydalania kwasu moczowego przez nerki, i w małych dawkach hamują wybiórczo biosyntezę tromboksanów i zmniejszają przez to zdolności agregacyjne płytek
Wśród działań niepożądanych tychże środków znieczulających należy wymienić:
•podrażnienie błony śluzowej żołądka z zaostrzeniem choroby wrzodowej,
•funkcjonowanie neurotoksyczne – zawroty i uciski głowy, szum w uszach, czasem upośledzenie słuchu,
•skazę krwotoczną przy przedawkowaniu,
•uczulenie na środki znieczulające,
•zespół Reye’a.

jakie sposoby na ból są najlepsze

Środki znieczulające – pochodne pirazolonu

Do pochodnych pirazolonu zaliczamy:
•aminofenazon,
•metamizol,
•fenylobutazon.
Są one funkcjonowanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Wśród działań niepożądanych mogą pojawić się uczulenia, mielotoksyczność, hepatotoksyczność i wrzodotwórczość. Nie powinne być stosowane u dzieci w postaci pigułek znieczulających.

Środki znieczulające – tramadol

Jest toż agonista i częściowy antagonista receptorów opioidowych. Wśród działań niepożądanych tego sposobu przeciwbólowego może wywołać zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, mdłości, hipotonię ortostatyczną, tachykardię, zaburzenia świadomości oraz senność. Po dalszym wykorzystywaniu może też wywołać uzależnienie. Powszechnie stosowane są w chorobach reumatycznych, jednak każde są dodatkowo funkcjonowanie przeciwbólowe, tak jak środki znieczulające. Nie oddziałują narkotycznie na OUN, nie wywołują nałogu, nie oddziałują także hamująco na środki wegetatywne.
Rozróżniamy następujące pochodne:
•pochodne kwasu salicylowego
•pochodne pirazolonu
•pochodne kwasu octowego – indometacyna i diklofenak
•pochodne kwasu proprionowego – ibuprofen, dexprofen, naproxen i profenid.
Pochodne kwasu enolowego – piroxicam
•pochodne kwasu feiloantranilowego – odznaczają się silnym, jednak krótkim działaniem przeciwbólowym oraz małym działaniem antyagregacyjnym,
•inhibitory COX-1 – meloksykam i nabumeton,
•inhibitory COX-2 – rofekoksyb i celekoksyb.

Ścięgno Achillesa – jak o nie dbać

0
ścięgno achillesa

Ścięgno Achillesa jest mocną strukturą łączącą mięśnie łydki z piętą. Mięśnie te podczas skurczu pociągają za ścięgno, powodując podeszwowe zgięcie w stawie skokowym. Dzięki niemu potrafimy się wspiąć na palce, uprawiać biegi oraz skoki. Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w naszym systemie, ale to nie zabezpiecza go przed uszkodzeniami. Wrażliwe miejsce dosyć powszechnie ulega urazom, np. jeśli szybko rzucamy się do biegu. Ścięgno Achillesa niejednokrotnie uszkadzają mężczyźni blisko czterdziestki. Jak wygląda uraz ścięgna Achillesa?

Ścięgno Achillesa – ważne informacje

Ścięgno Achillesa łączące kość piętową z mięśniami łydki, to jedno z najmocniejszych, a również najgrubszych ścięgien w systemie człowieka. Umożliwia zgięcie podeszwowe w stawie skokowym. Wykonane jest z końcowych włókien mięśnia brzuchatego – złożonego z głowy przyśrodkowej oraz bocznej i z włókien mięśnia płaszczkowatego, który zaczyna się trochę niżej. Włókna obu mięśni mają w części goleni w ogromne pasmo będące początkiem ścięgna Achillesa.

jakie problemy zdrowotne może powodować ścięgno achillesa

Ścięgno Achillesa – etiologie naciągnięcia

Łydka człowieka jest wykonana z dwóch mięśni – brzuchatego oraz płaszczkowatego, które tworzą z tyłu łydki ścięgno Achillesa. Wiąże się ono ze stopą w strefach guza piętowego. Ta doskonała konstrukcja umożliwia nam stawać na palcach, zginać stopy, podnosić je oraz opuszczać podczas stawiania każdego kroku. Ból ścięgna niejednokrotnie przytrafia się mężczyznom blisko czterdziestki. Niezwykle wielu mężczyzn w tym wieku chce usprawnić formę oraz zaczyna intensywne ćwiczenia ruchowe. Wykonywane bez właściwej rozgrzewki powszechnie zakańczają się urazami. Co gorsza, wraz z mijającym czasem zmniejsza się ukrwienie tzw. struktury mięśniowo-ścięgnistej. Jest ona delikatniejsza oraz szybko się niszczy. Jeśli ścięgno Achillesa ulegnie tylko nadwerężeniu czy częściowemu zerwaniu, unieruchomienie nogi trwa trzy tygodnie. Wystarczy mocne spięcie mięśni bez wcześniejszej rozgrzewki oraz nieszczęście gotowe. Kłopoty ze ścięgnem posiadają także sportowcy. Kontuzje sportowe są dosyć powszechnie, bo zmniejszeniu wytrzymałości ścięgna Achillesa sprzyja rozwinięta muskulatura. Nie bez znaczenia jest również typ obuwia, w którym się chodzi. Do zniszczenia ścięgna Achillesa dochodzi, kiedy nosi się niewygodne pantofle z twardym zapięciem. Jest to możliwe u osób, których kość piętowa ma trochę odmienny typ – jest szpiczasta, jednak nie zaokrąglona.

Ścięgno Achillesa – zapalenie

Pierwszymi sygnałami, jest nagły, silny ból będący konsekwencją za wielkiego obciążenia ścięgna. Wraz z uciskiem potrafią pojawić się również różne sygnały, takie jak odczucie sztywności, ocieplenie i obrzęk, czyli moment mówiąc, sygnały kluczowe dla stanu zapalnego. Ból zwykle pojawia się na starcie aktywności ruchowej oraz ustępuje w trakcie, żeby potem pojawić się znowu, po ukończonym wysiłku. Choroby te zwykle zwiększają się w sytuacjach, w których ścięgno narażone jest na zbytnie obciążenie, a w konsekwencji pojawiają się mikrouszkodzenia, co z kolei powoduje wielki rozwój komórek naprawczych. Podczas wrastania naczyń krwionośnych ścięgno jest wykończone oraz dopiero wówczas dochodzi do zniszczenia.

Aloes do picia – zastosowanie aloesu w odchudzaniu

0
aloes

Ekstrakt z aloesu na odchudzanie, detoks, poprawę odporności, oraz chociażby piękną skórę – lub naprawdę aloes do picia ma tyle dobrych wartości? W doniesieniach tych jest mnóstwo prawdy, bo roślinę stosowali już lekarze w czasach starożytnych, oraz wielką liczba jej wartości potwierdziły analizowania naukowe. Jednak uwaga, picie soku z aloesu nie jest odpowiednie dla wszelkich. Przeczytaj o tym, jak oddziałuje na organizm wyciąg z Aloe vera, komu może pomóc, oraz kto winien go omijać.

Natura w grze z otyłością, zatem aloes oraz odchudzanie

Pomimo całej listy zalet dla zdrowia, egzotyczna roślina o wielkich, wielkich i ostro zakończonych liściach zyskała sobie profesjonalną sławę jak skuteczny sposób na zgrabną sylwetkę. Lub ekstrakt z kwiatu na odchudzanie faktycznie jest dobrą terapią dla osób z otyłością? Samo sięganie po ekstrakt aloesowy że nie wystarczyć, by uporać się z tematem, jednak faktycznie aloes do picia może trochę wesprzeć proces utraty masy ciała. Po pierwsze zatem, że aloes ma dobry wpływ na pracę jelit – jest w rozwiązaniu kłopotu chronicznych zaparć, stymuluje system do niszczenia toksyn i gwarantuje dobrą florę bakteryjną w jelicie grubym.

Odchudzanie: aloes przyspiesza metabolizm

Aloes ma funkcjonowanie przyspieszające przemianę materii. Oraz to na wszystkim etapie. Zacząwszy od wzmożenia trawienia i absorbowania w jelitach na komórkowych przemianach energetycznych skończywszy. Intensywniejsza przemiana materii powoduje także wzmocnienie spalania kalorii – więcej ich musimy.

właściwości i działanie aloesu - jak go wykorzystać

Odchudzanie: aloes przeczyszcza i oczyszcza

Ekstrakt lub nalewka działają także przeczyszczająco, często stosuje się je w przypadku zaparć. To funkcjonowanie aloesu powoduje, że lepiej się oczyszczamy. I w jelitach, jak też w intensywniej pracujących komórkach jest mniej toksyn, niepotrzebnych złogów. Od tego także stajemy się lżejsi. Poza tymże, jeśli pokarm za długo nie jest w jelitach to mniej elementów przyswajamy. Natomiast uwaga! Nie można się za intensywnie oczyszczać za pomocą aloesu, bo nadużywany prowadzi do zaburzenia pracy jelit i w konsekwencji może stworzyć ciągłe zaparcia i wzdęcia. A także może stawać się etiologią zaburzeń wchłaniania. Aloes jest dużym środkiem o działaniu leczniczym, zatem wykorzystujemy go tylko w formie kuracji.

Jakie jeszcze korzyści nosi picie soku z aloesu?

Właściwości medyczne aloesu są bardzo ogromne i trudno jest wyliczyć je każde. Analizowania nad wpływem rośliny na zdrowie sugerują, że może być dobra w leczeniu wrzodów żołądka, zmniejsza stany zapalne w organizmie, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, antywirusowo, przeciwutleniająco oraz hamuje demencji. Należałoby pić ekstrakt z aloesu w ciągu podwyższonej wrażliwości na dolegliwości, bo związki zawarte w leczniczej roślinie podnoszą odporność organizmu. Co więcej, aloes może także pobudzać regenerację i regenerację chrząstek. Żel aloesowy jest natomiast wykorzystywany zewnętrznie na różnego typu problemy skórne, jak trądzik, poparzenia lub łuszczyca.

Jak podnieść odporność przed zimą?

0
jak podnieść odporność

System odpornościowy wzmocnią:

 • Dieta bogata w owoce i surówki, zwłaszcza surówki kiszone.
 • Ograniczenie spożycia pieczywa z białej mąki oraz ciast i słodyczy.
 • Unikanie restrykcyjnych diet odchudzających.
 • Rezygnacja z osłabiających odporność papierosów i alkoholu.
 • Systematyczny, przynajmniej półgodzinny trening.
 • Unikanie dużych skupisk ludzi w okresach nasilonych zachorowań na przeziębienia.
 • Stosowanie nawilżaczy w mieszkaniach centralnie ogrzewanych.
 • Utrzymywanie temperatury w sypialni poniżej 18 °C, by ochronić śluzówki przed wysuszeniem.
 • Ubieranie się odpowiednio do panujących warunków – nie przegrzewać i nie wychładzać nadmiernie organizmu.
 • Zadbanie o odpoczynek i odpowiednią ilość snu.

Dieta na odporność

W naturalny i skuteczny sposób możemy wzmocnić nasz organizm przed nadejściem zimy. Naturalne antybiotyki zawsze towarzyszyły człowiekowi i nadal stanowią ogromną pomoc w leczeniu i zapobieganiu infekcjom. Czosnek jest bogatym źródłem witamin: A, C, PP, B1, B2 oraz biopierwiastków: cynku, jodu, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza. Bardzo skuteczna dla wzmocnienia odporności jest jednak allicyna, jest to lotny związek siarkowy o charakterystycznym, przykrym zapachu. Jemu zawdzięczamy silne działanie bakteriobójcze, którego skuteczność oceniana jest bardzo wysoko, allicyna działa silniej niż antybiotyki, na przykład penicylina czy streptomycyna.

jak podnieść odporność przed zimą

Ubieraj się ciepło

Dbając o odporność najlepiej ubierać się “na cebulkę”, czyli zakładać kilka warstw ubrań, tak abyśmy mogli je ściągnąć, gdy jest nam za ciepło. Około 30% ciepła ucieka przez głowę, ważne jest więc aby zaopatrzyć się w ciepłą czapkę. Pamiętajmy także o wietrzeniu mieszkania, aby uchronić się przed wirusami. Dodatkowo powinniśmy codziennie wietrzyć mieszkanie przez 15 minut, optymalna temperatura w pomieszczeniu to około 20°C. Aby uchronić się przed wirusami, należy także dobrze nawilżyć powietrze, dobrze jest więc postawić na kaloryferze pojemnik z wodą lub zawiesić mokry ręcznik.

Dotleń swój organizm

Powinniśmy postawić na aktywność fizyczną, najlepiej trzy razy w tygodniu na świeżym powietrzu. Ważne jest, by zimne powietrze wdychać nosem, a wydychać ustami. Odporność podnosi także sauna, ponieważ wysoka temperatura umożliwia pozbycie się wraz z potem toksyn z organizmu.

Jakie suplementy na odporność?

Wprowadźmy do swojej diety produkty rozgrzewające, takie jak: imbir, pieprz, cynamon oraz naturalne antybiotyki, czyli cebulę i czosnek.  Ponieważ zimą mamy mały dostęp do świeżych owoców i warzyw , które zawierają naturalne witaminy, to w okresie zimy na pewno warto skorzystać z pomocy suplementów. To dodatek do codziennej diety, który pozwala na uzupełnienie jej składu o brakujące witaminy i mikroelementy. W tym czasie, zachowanie równowagi w organizmie jest bardzo ważne.

Trwały makijaż i naturalnie wyglądająca skóra dzięki podkładowi True Match

0
Trwały makijaż i naturalnie wyglądająca skóra dzięki podkładowi True Match

Podkład to kosmetyk do zadań specjalnych. Musi być naprawdę idealny – w końcu to od niego zależy, jak będzie wyglądał cały makijaż. Podkład odpowiada także za trwałość make upu, dlatego naprawdę warto sięgnąć po rzeczywiście dobry kosmetyk, jak na przykład podkład True Match marki L’Oréal.

Ból wątroby – co robić w przypadku dolegliwości wątroby

0
ucisk wątroby

Ucisk wątroby jest definiowany jako ucisk z dobrej strony pod żebrami. Ucisk wątroby może pojawić się po alkoholu, zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku. Ucisk wątroby może liczyć te różne etiologie oraz znaczyć ogromne dolegliwości. Wątroba to niezwykle istotny oraz niezwykle pracowity organ. Produkuje żółć niezbędną w ciągu trawienia, heparynę regulującą krzepliwość krwi i białka odpornościowe. Jest olbrzymim magazynem: gromadzi m.in. glikogen, jaki jest „paliwem zapasowym”, przechowuje witaminy A, D, B12 i wysokie liczby żelaza. Wątroba przetwarza tłuszcze, białka, węglowodany, elementy mineralne oraz witaminy. Tu odbywa się także odtruwanie, czyli neutralizacja szkodliwych artykułów, które dochodzą do organizmu np. z pożywieniem czy środkami czy są odpadami przemiany materii. Nie można jej zatem bezkarnie narażać na coraz większy trening. Sprawdź, na czym polega leczenie ucisku wątroby oraz które są domowe sposoby na ucisk wątroby.

Chora wątroba, które są jej sygnały?

Ważną informacją dla specjalisty jest zależność powstawania bólu od spożywania posiłku. Np. jeśli ucisk pojawia się przy jedzeniu – że toż informować o dolegliwościach przełyku; po blisko dwóch godzinach po spożyciu posiłku – o wrzodach dwunastnicy. Kolka wątrobowa ściśle połączona jest z typem potrawy – tłusty posiłek powoduje duże obkurczanie dróg żółciowych. Do tego stanu dochodzi również po zjedzeniu czekolady lub żółtka jaja. Elementem, na który cierpiący winni częściej zwracać uwagę jest zmiana dobowego rytmu oddawania stolca. Zmianę tego rytmu chorzy winni zgłaszać lekarzowi, jaki może zrobić analizowania w celu chorób wątroby, trzustki, jelita grubego. Do symptomów świadczących o dolegliwościach wątroby należą również zaburzenie świadomości i świąd skóry. Chyba niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę? Schorzenia świadomości wynikają z tego, że wątroba jest jednym wielkim filtrem oczyszczającym organizm z przeróżnego typu toksyn. Dochodzi do nich, jeśli wątroba zaprzestaje pełnić tę rolę. Schorzenia świadomości pojawiają się, jeśli na chorą wątrobę składa się drugi element, np. choroba w przewodzie pokarmowym.

co w przypadku bólu wątroby

Ucisk wątroby – domowy sposób na jego uśmierzenie

Pozwól wątrobie odpocząć: odejdź od stołu, usiądź wygodnie na kanapie, rozluźnij uciskające w stanie ubranie (zdecydowanie rozepnij pasek). Na bolesne miejsce przyłóż ciepły termofor. Pod wpływem temperatury rozszerzają się drogi żółciowe, a to ułatwi trawienie, złagodzi ucisk. Zaparz zioła, w pewnych wypadkach spróbuj masażu. Jak te sposoby nie przyniosą ulgi, sięgnij po proste środki. Sięgnij po ziołowe przyprawy – dzięki nim twoja kuchnia zyska na smaku oraz aromacie, będzie także lżej strawna. Wątrobie bardzo przysłużą się zioła oraz przyprawy, które oddziałują rozkurczowo na przewody żółciowe, regulując dopływ żółci do dwunastnicy, wzmagają wydzielanie soku żołądkowego, przyśpieszają trawienie: tymianek, majeranek, kminek, mięta, oregano, jałowiec. Unikaj pieprzu, curry, cząbru, ostrej papryki, octu oraz musztardy, które podrażniają przewód pokarmowy. Ogranicz tłuszcze zwierzęce – są możne w cholesterol, którego nadmiar zaburza pracę wątroby oraz tworzenie żółci. Zastąp je tłuszczami roślinnymi. Wprowadź do jadłospisu więcej warzyw oraz owoców – postępuj natomiast stopniowo: nim wątroba się uspokoi, jadaj je w formie gotowanej. Unikaj artykułów, które służą wzdęciom (m.in. kapusty, fasoli). Miej na czosnek, ponieważ może on podrażniać wątrobę.

Badanie moczu w ciąży – po co jest to badani i co oznaczają leukocyty w moczu?

0
badanie moczu - czemu warto je wykonywać w ciąży

Dlaczego badanie moczu w ciąży jest takie ważne?

Ciąża to niezwykle ważny, a także jeden z najpiękniejszych okresów w życiu niemal każdej kobiety. Niemal, bo niestety nie każda z nas jest w stanie zajść w ciążę. Jednak te kobiety, które mają taką możliwość, prawie zawsze ją wykorzystują. W końcu to cudowne, mieć potomka, małego człowieka, w którym widzi się nie tylko samą siebie, ale też wybranka swojego serca. Okres ciąży to również czas, w którym dostajemy najwięcej komplementów – często właśnie wtedy możemy usłyszeć, że wyglądamy promiennie i kwitnąco. Ostatecznie kto nie cieszyłby się z wydania na świat nowego życia? Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zawsze mogą pojawić się jakieś komplikacje, dziecko może urodzić się chore, a także matka może mieć problemy z własnym zdrowiem. Co możemy zrobić, żeby temu zapobiec? Niestety, na wiele chorób nie możemy nic poradzić, ale niektóre wykryte wcześniej choroby są jak najbardziej uleczalne, a drobne schorzenia bez problemu również można wyleczyć. Aby to było możliwe, ginekolodzy często zlecają ciężarnym kobietom liczne badania. Najczęściej wykonuje się badania takie jak morfologia oraz badanie moczu. Dlaczego jest to takie ważne? Tego dowiemy się w dalszej części artykułu.

Mam leukocyty w moczu – co to oznacza?

Jak podają ginekolodzy, najczęściej występującą nieprawidłowością w badaniu moczu u ciężarnych jest zły poziom leukocytów. Dlatego że jest to tak częstym zjawiskiem, lekarze bardzo często badają mocz swoich pacjentek. Kobiety, które noszą w sobie dziecko, są niezwykle narażone na zapalenie dróg moczowych. To, co u każdego innego człowieka byłoby dość niegroźnym i łatwo uleczalnym schorzeniem, u ciężarnych może być bardzo niebezpieczne, nie tylko dla matek, ale też dla ich potomstwa. Może się ono bowiem przekształcić w zapalenie dróg rodnych, a to już jest sprawą niezwykle poważną, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne dla płodu. Oczywiście, każda z nas chciałaby, żeby jej dziecko urodziło się całkowicie zdrowe, dlatego gdy tylko słyszymy, że coś może zagrażać naszemu maleństwu, pragniemy zrobić wszystko, żeby temu niebezpieczeństwu zapobiec. Nawet jeżeli lekarz nie zleca zbyt często badań, pacjentki same się o nie upominają. Na szczęście jednak ginekolodzy w naszym kraju są zwykle dobrze wykwalifikowanymi ludźmi, którzy dbają o swoje pacjentki z wielką troską. Dlatego zdając sobie sprawę z konsekwencji płynących z nieprawidłowego poziomu leukocytów u ciężarnych sami często zlecają badania co najmniej raz na trymestr, chociaż zazwyczaj jest to o wiele częściej. Zapewne wiele kobiet w ciąży po przeczytaniu tego artykułu do tego momentu zacznie panikować, ale jest to zupełnie bezpodstawne. Zły poziom leukocytów nie jest bowiem wyrokiem śmierci – można go z łatwością unormować. Każdy ginekolog wie, jak leczyć zapalenie dróg moczowych, i potrafi dostosować leki indywidualnie do swoich pacjentek. Jaka więc jest norma, jeśli chodzi o leukocyty? Według najnowszych danych jest to 1 – 5, ale czasem zawęża się normę do 2 – 3. Warto również porównać poziom leukocytów z ogólnym wynikiem badania moczu.

badanie moczu w ciąży

Co jeszcze wynik badania moczu może nam powiedzieć?

Jeżeli mówimy o moczu, zapewne nasuwają nam się na myśl również bakterie. I słusznie, ponieważ ich liczna ilość może świadczyć o dokuczliwej infekcji, która nie jest korzystna ani dla matki, ani dla płodu. Kiedy ginekolog stwierdzi, że w naszym moczu są bakterie, zapewne zleci kolejne badania, które pozwolą nam poznać szczegóły tego, co dzieje się w naszym organizmie. Dalsze badania to posiew moczu oraz wymaz z szyjki macicy. Warto zadbać o to, by nie bagatelizować tej diagnostyki – pamiętajmy, że to może uratować dwa życia, nasze oraz dziecka. Infekcje mogą być przyczyną między innymi przedwczesnego porodu, co może zakończyć się śmiercią lub późniejszymi poważnymi problemami w rozwoju naszej pociechy. Wracając do leukocytów, ich podwyższony poziom może ciągnąć za sobą również podwyższony poziom nabłonka. Wysoki poziom tych dwóch czynników daje nam pewność, że w organizmie rozwija się niezwykle niebezpieczne zapalenie. Innym schorzeniem, które często spotyka się u kobiet w ciąży jest kamica nerkowa. Można ją wykryć poprzez zbadanie poziomu erytrocytów w moczu. Ich wysoki poziom oznacza właśnie kamicę nerkową.

Mocz powie ci prawdę o twoim organizmie

Badanie moczu jest tego rodzaju badaniem, które może powiedzieć niezwykle dużo o stanie naszego organizmu. Jak już wspomnieliśmy, główne wskaźniki to leukocyty, nabłonek oraz erytrocyty. Są one najważniejsze, ale nie znaczy to, że resztę możemy bagatelizować. O stanie naszego zdrowia wiele może powiedzieć również ciężar właściwy moczu. Rzadki może świadczyć o chorobie nerek, natomiast gęsty o wymiotach lub biegunce. Równie ważny jest poziom glukozy, ponieważ zbyt wysoka może świadczyć o cukrzycy ciążowej. Należy ją niezwłocznie poddać leczeniu, ponieważ niesie poważne konsekwencje.  Podsumowując, warto robić badania moczu, ponieważ pomoże to wykryć mnóstwo poważnych chorób. Zatem kobieto, zadbaj o siebie i o swoje dziecko!

Car audio – Katowice

0
car auto Katowice

Firmy oferujące usługi z zakresu car audio znajdują się niemal w każdym mieście. W Katowicach zlokalizowane są trzy, które naprawią lub zmodernizują sprzęt audio w naszym samochodzie.

Sonia Draga

Największa i najczęściej rekomendowana firma car audio w Katowicach, to Sonia Draga, która w ofercie posiada sprzęt wyłącznie od znanych i cenionych producentów, takich jak Morel, Caliber czy Dynamat. Oprócz sklepu stacjonarnego, firma prowadzi również stronę internetową i sprzedaż online. Witryna udostępnia mnóstwo ciekawych informacji i porad. Oprócz cen, dostępne są również newsy o aktualnych promocjach i rabatach, na których bardzo często można całkiem sporo zaoszczędzić. Jeśli ciekawi jesteśmy, jaki sprzęt jest najczęściej wybierany przez innych klientów, wystarczy zajrzeć na zakładkę „popularne”.

Ciekawostka jest to, że oprócz sprzętu audio do samochodu firma oferuje także audiobooki. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią czytać, a wiele podróżują.

jakie car audio w Katowicach najlepsze

Cartexim

Drugim, wartym odwiedzenia sklepem jest Cartexim, przy ulicy A. Zająca w Katowicach, który w ofercie posiada nie tylko sprzęt audio do samochodów, ale również szeroki wachlarz innych produktów, takich jak monitory, przenośne odtwarzacze DVD czy trannsmitery FM.

Jeśli jednak interesuje nas wyłącznie sprzęt car audio w Katowicach, znajdziemy tam radia samochodowe, wzmacniacze, akcesoria montażowe, okablowanine, kondensatory i piloty. Ponadto dostaniemy wiele innych akcesoriów, takich jak chemia samochodowa, kamery sportowe, rejestratory tras czy zestawy głośnomówiące. Ten sklep tez posiada własną witrynę i prowadzi sprzedaż internetową, dzięki czemu bez wychodzenia z domu możemy sprawdzić aktualną ofertę, ceny i promocje. Oprócz tego w punkcie stacjonarnym oferowane są usługi montażu.

Auto-Magic

Przy ulicy Gliwickiej znajdziemy sklep sieciowy Auto-Magic. W ofercie figurują marki takie jak Sony, Infinity, Blaupunkt czy Pioneer. Z uwagi na to, że sklep obecnie nie posiada witryny ani nie prowadzi sprzedaży online, warto udać się bezpośrednio do punktu stacjonarnego i zorientować się w dostępnych produktach.

Suszarka do włosów – TOP 3 ranking

0
suszarki do włosów

Suszarka do włosów to atrybut nie tylko fryzjera, ale także element codziennej, domowej pielęgnacji. Wybór jest ważny, bowiem oczekujemy iż posłuży nam na lata i będzie mógł używać jej każdy z domowników. Nie wiadomo czym się kierować, co wybrać, jakie cechy są istotne i na co warto postawić podczas zakupów. Można się pogubić, prawda? Spokojnie, przychodzimy z odsieczą. Dziś parę słów o tym co jest ważne w suszarce i jakie jest nasze Top3. Zanim ranking, krótka instrukcja tego na co zwrócić uwagę podczas labiryntów sklepowych półek.

Suszarki można podzielić wg trzech różnych cech, takich jak:

 • Moc – Im większa moc tym suszarka bucha mocniejszym i cieplejszym podmuchem. Skraca się zatem czas suszenia, ale istnieje ryzyko przesuszenia i zniszczenia naszych włosów. Przy długich, zdrowych i grubych włosach wystarczy nam moc 1600W. Ważne by oprócz mocy była możliwość regulowania zimnego podmuchu powietrza. Dzięki temu włosy są lśniące, nie są narażone na bardzo wysoką temperaturę
 • Prędkość – Im więcej możliwości tym lepiej. Suszarka powinna mieć przynajmniej dwie, skrajnie różne prędkości. Delikatna prędkość świetnie nadaje się do modelowania na szczotce, a intensywna do szybkiego suszenia bardzo mokrych włosów.
 • Dyfuzory – Najlepsze suszarki mają specjalne nakładki, zwane dyfuzorami. Mają one różne kształty i długości, świetnie nadające się do modelowania. Często oprócz dyfuzorów mamy tzw. jonizator, który wykorzystuje jonu ujemne. Ta opcja jest idealna dla osób które mają problem z puszeniem się włosów, lub posiadają łuski wysokoporowate.

najlepsze suszarki do włosów - ranking

Ranking TOP 3

 1. Philips HP8232/00

Marka Philips jest najczęściej wybieraną marką, kiedy pada ostateczna decyzja o zakupie. Prawie 33% kupujących decyduje się na tą firmę darząc ją zaufaniem i ogromną rekomendacją dla innych konsumentów. Dlatego też w naszym rankingu nie mogło zabraknąć jej przedstawiciela. Opisywana suszarka do włosów jest idealnym przykładem równowagi ceny do jakości. Biorąc pod uwagę konkurencyjność ceny, mamy do wykorzystania naprawdę szereg możliwości i opcji. Moc suszarki to ponad 2200W. Dodatkowo wbudowana jest 6- krotna regulacja temperatury, która pozwala nam zadbać o otwartą łuskę włosa, jednocześnie jej nie przesuszając. W zestawie posiada dyfuzor zwiększający objętość i nasadkę modelującą. Oprócz tego zawiera jonizację, dzięki czemu przeciwdziała elektryzowaniu się włosów i dodaje im naturalnego blasku. Nada się idealnie do dużych łazienek, ponieważ posiada 2 metrowy przewód zasilający. Taki szereg profesjonalnych opcji kosztuje nas bez promocji 99zł.

 

2.REMINGTON D5215 Pro-Air Shine

Bliski brat suszarki Philips, ale w jeszcze lepszej cenie. Posiada nawet większą moc 2300W, kwalifikując się tym samym jako idealna suszarka fryzjerska. Regulacja temperatury zawarta jest w 3 stopniowych, różniących się skrajnie krokach. Oprócz tego standardowa jonizacja i kontrola prędkości, ułatwiająca modelowanie i zachowanie zdrowego i połyskliwego włosa. W swojej opcji zawiera tzw. turbo, które daje nam maksymalnie szybką możliwość wysuszenia najdłuższych włosów. Chłodny nawiew, zawieszka pozwalająca na zawieszenie suszarki w np. szafce i dyfuzor nadający objętości to kolejny niewątpliwy atut. To wszystko kosztować nas będzie maksymalnie 80zł

 1. BABYLISS PRO CARUSO

Na pierwszym miejscu plasuje się włoska córka znanej firmy Babyliss, która wiedzie prym wśród specjalistów strefy beauty. Daje nam ona największą dotychczas moc ponad 2400W, zachowując przy tym najnowszą, dbającą o nasze włosy technologię. Jonu ujemne dbają o miękkość pasm, a ergonomiczny kształt odciąża mięśnie i stawy. Nadaje się zwłaszcza dla osób które mają problemy z kręgosłupem, albo które poświęcały dotychczas mnóstwo czasu na modelowanie fryzury. Moc przepływu powietrza osiąga zawrotną prędkość 128km/h, zachowując przy tym 6 stopniową regulację temperatury. Waga nie przekracza 0,5kg wraz z prawie 3m kablem zasilającym. Dodatkowo posiada wymienny filtr tylny i specjalną końcówkę wygładzającą. Za ten wysoko oceniany i chwalony produkt przyjdzie nam zapłacić najwięcej, bowiem 230zł.

ZOBACZ TEŻ