Czujesz, że jesteście jak dwie połówki jabłka? Jesteś gotowa poświęcić własne potrzeby, aby Twój partner był szczęśliwy? Myślenie o nim nie pozwala Ci skupić się na pracy i własnych sprawach? Uważaj – choć może Ci się wydawać, że łączy was wyjątkowo romantyczny i „niedzisiejszy” związek,  tak naprawdę możesz… kochać za bardzo.

Jak rozpoznać uzależnienie od miłości?

Sama możesz tego nie dostrzegać, dopiero otoczenie – w tym również partner – może dawać Ci sygnały, że Twoja miłość jest zbyt intensywna. Jak przy każdym innym nałogu, osoba uzależniona od miłości racjonalizuje swoje postępowanie i nie chce przyznać, że ma problem. Tymczasem osoby kochające za bardzo mogą przyjąć jedną z dwóch charakterystycznych postaw: uległą lub dominującą.

Typ uległy podporządkowuje swoje życie partnerowi, porzuca własne zainteresowania i znajomych na rzecz spędzania czasu wyłącznie z ukochaną osobą. Jeśli masz skłonności do rezygnacji z swoich potrzeb, a dobro partnera jest dla Ciebie znacznie ważniejsze niż własne, możesz być uzależniona od miłości. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że partner będzie wykorzystywał Twoją skłonność do uległości, a poprzez kolejne zdrady i oszustwa będzie „testował” Twoją wytrzymałość.

Kobiety mogą również kochać za bardzo, a jednocześnie reprezentować postawę dominującą, m.in. przez stałą kontrolę partnera lub tendencję do jego ratowania. Jeśli wierzysz, że dzięki Tobie partner wyjdzie z nałogu i jesteś w stanie „nawrócić” go na dobrą drogę, wówczas grozi Ci uzależnienie od miłości. Kobiety dominujące mogą również zatruwać życie partnera ciągłymi podejrzeniami o zdradę (a jednocześnie są skłonne do wybaczania), a nawet stosować wobec niego szantaż emocjonalny.

Skąd bierze się uzależnienie od kochania?

Przyczyny niezdrowej miłości mogą być różne. W wielu przypadkach kobieta rekompensuje sobie w ten sposób deficyty emocjonalne i uczuciowe z czasów dzieciństwa. Kobiety kochające za bardzo mogą pochodzić z domów dysfunkcyjnych, gdzie brakowało bezpieczeństwa, opieki i miłości rodziców.

Uzależnienie od partnera może być również powiązane z brakiem własnej stabilności finansowej, gdy kobieta nie ma stałej pracy albo zarabia zbyt mało, by samodzielnie się utrzymać. Wówczas uzależnienie materialne często idzie w parze z emocjonalnym – kobiety o niskim poczuciu własnej wartości często wmawiają sobie, że bez partnera niewiele znaczą i nigdy nie poradzą sobie żyjąc w pojedynkę.

Możesz kochać za bardzo także wtedy, jeśli czujesz strach przed samotnością. Wówczas każda chwila bez partnera powoduje tęsknotę i źle znosisz czas, gdy on np. jedzie na jednodniową delegację. Czujesz, że jako kobieta samotna byłabyś „gorsza” od swoich zamężnych koleżanek, dlatego godzisz się na wszystko, byleby zatrzymać partnera przy sobie. Twoim celem jest małżeństwo i rodzina, zatem nie myślisz o sobie w kategorii odrębnej jednostki, a jedynie „drugiej połówki jabłka”.

Uzależnienie od miłości często dotyka kobiety niepewne swej kobiecości. Jeśli masz kompleksy na punkcie swojego ciała i tylko partner jest w stanie sprawić, że czujesz się piękna, wówczas warunkujesz swoją wartość od zdania drugiej osoby. Partner może zatem manipulować Twoim samopoczuciem, dozując komplementy lub krytyczne uwagi. To bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż możesz szukać potwierdzenia swojej kobiecości w przypadkowych relacjach z nieodpowiednimi mężczyznami.

Odpowiadając sobie na pytanie czy kochasz za bardzo, robisz pierwszy krok do samodzielności i odbudowania poczucia własnej wartości. Będziesz ostrożniej dobierać partnerów i łatwiej rozpoznasz sygnały toksycznego związku. Skłonność do uzależnienia od miłości może popsuć nawet zdrową relację z wartościowym partnerem, dlatego warto pracować nad sobą, by zyskać większą samoświadomość mechanizmów swojego postępowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here