trawnik

Piękny, gęsty i zadbany trawnik to marzenie bardzo wielu ogrodników. Jednak taki efekt niestety wymaga naprawdę sporo czasu, pracy i zaangażowania. Pielęgnacja trawnika to ciągła walka z chwastami. Ale za to jaką daje satysfakcję! Dowiedz się, jak wyeliminować chwasty z trawnika, by stworzyć gęsty dywan zielonych źdźbeł.

Trawnik pełen chwastów

Chwasty to wszystkie rośliny, które rozwijają się bardzo ekspansywnie. Należą do nich także te gatunki, które ładnie się prezentują, jak stokrotki, koniczyna, powój czy mlecze. Ich ładne kwiatki w niewielkiej ilości może i ładnie wyglądają, ale niestety błyskawicznie wypierają trawę i psują ogólny wygląd trawnika. Wystarczy, że w jednym miejscu pojawi się mała kolonia, by za jakiś czas pojawił się problem z kondycją darni.

Chwasty rosną szybciej niż trawy trawnikowe. Mogą je zagłuszać i wygrywają w wyścigu o słońce i wodę. Na dodatek zawsze chętnie zajmą kolejne wolne miejsce między kępami trawy. Wystarczy, że przez brak składników odżywczych lub wody trawnik będzie nieco mniej bujny, od razu pojawi się bardzo wiele nowych chwastów. Najczęściej występują latem, ponieważ im brak wilgoci wcale nie przeszkadza. Zaniedbanie odchwaszczania może szybko doprowadzić do tego, że będziesz musiał zrywać stary trawnik, przekopywać podłoże i siać go od nowa. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by pozbyć się chwastów z trawnika raz na zawsze.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika? 4 wskazówki

  1. Sięgnij po środki chemiczne – wystarczy odwiedzić sklep ogrodniczy, by przekonać się, że jest ich bardzo wiele. Środki chwastobójcze są naprawdę skuteczne, ale pod warunkiem, że zastosujesz je w odpowiednim momencie rozwoju chwastów. Dlatego warto powtarzać opryski. Jeśli nie wiesz, jakie chwasty opanowały twój trawnik, wybierz preparaty o najszerszym spektrum działania, które wyeliminują zarówno rośliny jedno-, jak i dwuliścienne. Środki tego rodzaju stosuje się punktowo.
  2. Regularnie ścinaj trawnik – dzięki temu ograniczysz kwitnienie i wytwarzanie nasion chwastów (na przykład mleczy), więc nie będą mogły się rozprzestrzeniać dalej po ogrodzie. Pamiętaj jednak, by nie przycinać za krótko, inaczej może się okazać, że chwasty odrosną szybciej niż trawa.
  3. Nie zapomnij o nawożeniu – trawa w okresie wzrostu potrzebuje sporo składników odżywczych, bez nich wysycha i marnieje, więc chwasty mają więcej miejsca do rozwoju.
  4. Uciążliwe chwasty usuwaj w całości – niektóre trawnikowe, popularne szkodniki (mniszek lekarski lub babka) wytwarzają gruby, palowy korzeń. Ich wyeliminowanie jest trudne, ale tylko usunięcie całego korzenia gwarantuje, że już nie odrosną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here