Jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w pracy

0
21967

Wypadki przy pracy się zdarzają. Choć są to przypadki raczej sporadyczne, i tak przydarzają się one częściej niż byśmy chcieli. Niezależnie od tego, czy wynikł on z zaniedbania ze strony pracownika, pracodawcy, lub zwykłego zrządzenia losu, faktem jest, że najbardziej cierpisz na tym Ty, osoba poszkodowana. Jak najlepiej zadbać o otrzymanie odszkodowania? Trzymaj się naszych porad.

#1 Zadbaj o świadków

O to nie jest trudno, jeśli na hali spadł na Ciebie kawałek sufitu, masz otwarte złamanie i cały tłum współpracowników widział, co się stało. Niestety, nie wszystkie poważne obrażenia są wyraźnie widoczne, nie zawsze będzie przy Tobie tłum znajomych, oraz nie każdy wypadek będzie tak dramatyczny. Dlatego od razu po wypadku najlepiej jest powiadomić, kogo się da, np. kierownika lub rodzinę – bardzo ułatwi to dalsze dochodzenie.

#2 Skontaktuj się z lekarzem

Krok zdawać by się mogło wręcz oczywisty, ale jest on ważny nie tylko ze względu na Twoje zdrowie. Jeśli udasz się do swojego GP lub szpitala, wszystkie Twoje obrażenia będą odnotowane w historii medycznej – jest to kolejny dowód, który zwiększy Twoje szanse na odszkodowanie.

#3 Skompletuj dowody fotograficzne

Jeśli do Twojego wypadku doszło w wyniku zaniedbania ze strony pracodawcy lub z czynników środowiskowych, materiał fotograficzny powinien to bez problemu wykazać. Jeśli jednak w momencie wypadku nie jesteś akurat w stanie wyciągnąć telefonu i zrobić paru zdjęć, bo akurat pędzisz do lekarza, to poproś kogoś, kto zrobi to za Ciebie.

#4 Dochodzenie w sprawie wypadku – tu działa pracodawca

Pracodawca musi sporządzić pisemny raport do HSE – i to niezależnie od tego, czy ubiegasz się o odszkodowanie. Jeśli tego nie zrobi, czekają go konsekwencje prawne, więc raczej możesz być spokojny – w końcu to w jego najlepszym interesie. Niemniej jednak, warto się zainteresować procesem.

#5 Odnotowanie sprawy w Accident Book

Raport w Accident Book może bardzo pomóc w procesie odszkodowania, dlatego warto dopilnować, by pracodawca sporządził go w sposób bardzo dokładny. W czasie trwania tego procesu możesz być poproszony do złożenia zeznania z wypadku – oczywiście, w Twoim własnym interesie jest powiedzieć całą prawdę na temat incydentu.

Warto mieć na uwadze, że pracownik ma wgląd do Accident Book. Oczywiście, wszelkie raporty są napisane po angielsku, dlatego jeśli nie znasz języka, zasięgnij pomocy tłumacza. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach, kiedy jesteś proszony o podpis pod jakimkolwiek oświadczeniem – nigdy nie podpisuj dokumentów, których nie jesteś w stanie odczytać.

#6 Czas na roszczenia

Jeśli to pracodawca ponosi winę za Twoje urazy, to możesz dochodzić roszczenia przeciwko niemu. Mowa wtedy o winie z powodu zaniedbania lub naruszenia zasad ustawowych. Celem takiego roszczenia jest pokrycie kosztów leczenia po wypadku.

#7 Nie zwlekaj!

W zależności od polisy, nasz czas na uzyskanie odszkodowania może być organiczony. Takie procesy mają tendencję do wydłużania się, dlatego warto zadbać o to, by wszystko odbyło się jak najszybciej. Im szybciej tego dokonasz, tym szybciej otrzymasz odszkodowanie, co na pewno ułatwi Ci dalsze funkcjonowanie.

Dobrze jest dmuchać na zimne i wykupić dodatkowe ubezpieczenie na życie. Zapewni Ci ono dodatkową ochronę oraz środki finansowe na czas niezdolności do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here