Jak zadbać o swój mikrobiom

Mikrobiom to zbiór wszystkich mikroorganizmów, które zamieszkują nasze jelita. Przede wszystkim dobre bakterie i drobnoustroje. Gdy dobrych bakterii jest więcej niż złych, mikrobiom działa prawidłowo.. Jak dbać o mikrobiom?

Na co dzień Twój mikrobiom (lub mikrobiota, jak czasem się go nazywa) dobrze radzi sobie sam. Są jednak momenty, kiedy jest on wystawiony na próbę, bo dobrych bakterii ubywa. Najczęściej zdarza się to podczas antybiotykoterapii: antybiotyk zabija bowiem nie tylko drobnoustroje, które są przyczyną infekcji, ale też dobre bakterie. Na wewnętrzną równowagę mikrobiomu może też mieć wpływ nieodpowiednio zbilansowana dieta.

Jak zadbać o swój mikrobiom?

Po kuracji antybiotykowej, po biegunce, ale też na skutek nieprzemyślanej diety, mikrobiom traci równowagę. Warto otoczyć go wtedy szczególnie troskliwą opieką. Warto dostarczać mu przede wszystkim probiotyki. Pewnie słyszałaś o nich nie raz – przy stosowaniu antybiotyku, często zalecane jest równoległe przyjmowanie preparatów probiotycznych. Warto sięgnąć po te które zawierają sprawdzone, przebadane szczepy bakterii probiotycznych.

Gdzie znaleźć naturalne probiotyki?

Musisz też wiedzieć, że kapsułki czy saszetki dostępne w aptece nie są jedynym źródłem probiotyków. Można je znaleźć także w niektórych produktach spożywczych, po które zapewne często sięgasz, przygotowując posiłki. Serwujesz czasem do obiadu kiszone ogórki, buraczki albo surówkę z kiszonej kapusty? Brawo – w ten sposób dostarczasz sobie i swoim bliskim solidną dawkę naturalnych probiotyków. Podobny efekt daje spożywanie przetworów mlecznych – jogurtów, kefirów czy zsiadłego mleka. Naturalne szczepy probiotyczne znajdują się też w coraz bardziej popularnym dziś kimchi (to koreańska kiszona kapusta) oraz w kombuchy, nazywanej czasem „kiszoną herbatą”.

Co to są prebiotyki?

Oprócz probiotyków warto wzbogacać swoją dietę o prebiotyki. Nie, to nie literówka – i choć w zapisie prebiotyki różnią się od probiotyków tylko jedną literką, to coś zupełnie innego. Prebiotykami nazywa się składniki, którymi żywią się żyjące w naszym organizmie dobre bakterie, które sprzyjają ich namnażaniu się w organizmie. Gdzie można je znaleźć? Przede wszystkim w roślinach zawierających duże ilości różnych błonników.

Mikrobiom w ciąży

Kobiety w ciąży powinny szczególnie zadbać o swój mikrobiom, ponieważ podczas porodu przekazują swoją florę bakteryjną noworodkowi. Warto przyjmować probiotyki, będąc w ciąży, a także podawać je maluszkowi tuż po urodzeniu. Poproś swojego lekarza prowadzącego o udzielenie wszelkich istotnych informacji na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here