Na czym polega leczenie alkoholizmu?

0
964

Alkoholizm jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób w Europie. Nieleczona, może prowadzić do śmierci na skutek licznych powikłań, takich jak marskość wątroby czy zawał serca. Do kryteriów diagnostycznych należy głód alkoholowy, rosnąca tolerancja na ilość spożywanego alkoholu, zaburzenia pamięci i uwagi oraz tzw. „zespół odstawienny”.

Jeżeli widzisz u siebie powyższe objawy, dowiedz się, jak możesz sobie pomóc.

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu polega na pomocy choremu w zerwaniu ze szkodliwą dla niego substancją – w tym przypadku z alkoholem. W tym celu zapewnia się pacjentowi odpowiednie warunki do przebycia odwyku alkoholowego, a następnie włącza się go w program terapeutyczny nastawiony na wzbudzenie motywacji do walki z chorobą, wyrabianie nowych sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz wsparcie w podtrzymywaniu abstynencji.

Jak przebiega leczenie alkoholizmu?

Leczenie uzależnienia od alkoholu składa się z trzech etapów. Pierwszym z nim jest całkowita abstynencja od substancji. Jest to warunek konieczny, aby móc przeprowadzić odwyk alkoholowy. Po odstawieniu alkoholu każda osoba uzależniona przechodzi detoks alkoholowy – naturalną reakcję organizmu przyzwyczajonego do dużych ilości substancji we krwi, która przypomina reakcję szoku. Mogą pojawić się takie objawy, jak drgawki, wymioty, potliwość, a także agresja, majaczenie, wzmożony lęk i zaburzenia snu. W celu złagodzenia objawów detoksu pacjentom podaje się mikroelementy, takie jak potas czy magnez oraz środki farmakologiczne.

Dopiero po pozytywnym (niezakończonym powrotem do nałogu) przejściu detoksu pacjent jest poddawany terapii uzależnień. Z powodu przeciążenia państwowych ośrodków najbardziej dostępną opcją są prywatne placówki, które zapewniają spotkania grupowe, spotkania indywidualne z psychologiem, treningi motywacji, treningi radzenia sobie ze stresem, spotkania grupy AA, warsztaty terapeutyczne (np. wspólna praca przy ośrodku, techniki relaksacyjne, zadania rozwijające umiejętności społeczne). Kompleksowy charakter terapii uzależnień wymaga, aby pacjenci chorujący na alkoholizm zamieszkali w ośrodku na jakiś czas.

Ile trwa odwyk alkoholowy?

Czas trwania terapii uzależnień zależy od wielu czynników – indywidualnego charakteru placówki, etapu choroby pacjenta, wsparcia społecznego pacjenta i innych czynników indywidualnych. Z reguły trwa ona od dwóch do trzech miesięcy. Ważne jest, aby podkreślić, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą na całe życie, której nawrotem jest ponowne sięgnięcie po substancję. Z tego powodu pacjenci chorujący na alkoholizm są zmuszeni do ciągłej abstynencji.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/leczenie-alkoholizmu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here