pasożyty
fot. pixabay.com

Z problemem pasożytów spotykamy się najczęściej po raz pierwszy wtedy, gdy dziecko ma pójść do żłobka czy przedszkola. Wiele placówek zaleca wykonanie badan na nosicielstwo, zanim dziecko zacznie uczęszczać do nowej placówki. Jeżeli dla Ciebie temat pasożytów również jest nowy i niezbadany, sprawdź, czym może zarazić się dziecko w tym wieku, jakie są objawy występowania pasożytów i co robić, gdy je zaobserwujemy.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/sie-ustrzec-pasozytow/

Jak dochodzi do zarażenia

Pasożyty to temat, który regularnie pojawia się w rozmowach w przedszkolnych czy żłobkowych szatniach. Choć kojarzą nam się z brakiem higieny, wcale nie świadczą o tym, że w naszym domu jest brudno. Zarażają się nimi głównie małe dzieci, które dotykają wielu powierzchni, często wkładają ręce do buzi i co tu dużo kryć, nie zawsze mają czyste ręce. Nie należy więc panikować, a co więcej obwiniać się, ponieważ ciężko upilnować pod tym kątem dziecko, to naturalne jego odruchy, w ten sposób, organoleptycznie, poznaje tez świat. Najpopularniejsza choroba pasożytnicza w tym wieku jest owsica. 

Owsica

Owsica to zarażenie owsikami. Z wyglądu przypominają krótkie niteczki, są białe i podłużne. Bytują w odbycie, a przy poruszaniu się powodują swędzenie u zarażonej osoby. To właśnie stąd pochodzi słynne powiedzenie, że ktoś się wierci, jakby miał owsiki. Owsiki najbardziej aktywne są w nocy, nad ranem wędrują na skraj odbytu, gdzie składają jajeczka. 

Uporczywe swędzenie, które temu towarzyszy utrudnia spanie. Dziecko budzi się wielokrotnie w ciągu nocy, wierci się, jest niespokojne. Często jest również rozdrażnione, popłakuje czy też zgrzyta zębami przez sen. Innymi charakterystycznymi objawami owsicy są podkrążone oczy, brak apetytu i domaganie się słodyczy w dużych ilościach. Z powodu nocnych dolegliwości, dziecko jest w ciągu dnia ospałe, zmęczone, apatyczne. 

Jak postępować w przypadku owsicy?

Owsicę możemy zdiagnozować sami, jeśli zauważymy w kale dziecka małe wijące się robaczki w białym kolorze. Rzadko jednak udaje się wychwycić ten moment. Jeśli zaobserwowane objawy sugerują nam owsiki, możemy wykonać badania kału. Najlepiej oddać do zbadania 2-3 próbki co kilka dni, ponieważ nie w każdej próbce mogą znajdować się jajeczka owsików. Gdy otrzymamy wynik pozytywny powinniśmy zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiedni lek. 

Przeczytaj też: http://www.insult.pl/kamica-zolciowa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here