mikroskop

Niedokrwistość hemolityczna jest to spadek ilości krwinek czerwonych, który związany jest z nadmiernym rozpadem erytrocytów. Może być to generowane przez mechaniczne uszkodzenia erytrocytów, wrodzonymi nieprawidłowościami w budowie błon komórkowych lub procesami immunologicznymi zachodzącymi w organizmie. Leczenie niedokrwistości hemolitycznej polega na wyeliminowaniu przyczyny, a także transfuzji krwi chorego. Jakie są przyczyny anemii hemolitycznej? W jaki sposób się ona objawia? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/niedokrwistosc-hemolityczna-przyczyny-objawy-i-leczenie/ 

Czym dokładnie jest anemia hemolityczna?

Anemia hemolityczna jest to grupa chorób krwi, a dokładnie jednego jej składnika, czyli krwinek czerwonych. Jej przebiegu są one bardzo szybko niszczone, co prowadzi do rozwoju niedokrwistości. Schorzenie to może mieć charakter zarówno nabyty jak i wrodzony a jego przyczyną są najczęściej wady w budowie krwinek oraz czynniki, które prowadzą do ich rozpadu w naczyniach.

Jakie są przyczyny anemii hemolitycznej?

Istnieją dwa podstawowe mechanizmy hemolizy. Hemoliza wewnątrznaczyniowa to inaczej zniszczenie komórek czerwonych w krążeniu zwolnienie ich zawartości do osocze. Uraz mechaniczny i spowodowany uszkodzeniem śródbłonka, związanie i aktywacja dopełniacza na powierzchni komórki spowodowanej czynnikami zakaźnymi powoduje bezpośrednio degradacja błony oraz niszczenie krwinek czerwonych. Najczęstszymi nabytymi przyczynami tego schorzenia są automobilizacje, mikroangiopatie oraz infekcje. Hemoliza o podłożu immunologicznym, spowodowana jest głównie przez przeciwciała antyterytrocytalne. Może być ona wtórna do nowotworów złośliwych, chorób immunologicznych odcinek oraz tych wywoływane przez niektóre leki i reakcje na transfuzję krwi.

W jaki sposób objawia się anemia hemolityczne?

W przypadku anemii hemolitycznej mogą pojawić się objawy taki jak:

  • osłabienie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • bladość skóry,
  • osłabienie i wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci.

Niedokrwistość hemolityczna – leczenie

Leczenie niedokrwistości hemolitycznej polega na wyeliminowaniu przyczyny hemolizy. Nie w każdym przypadku jest to możliwe, ponieważ jeżeli chodzi o wrodzone postacie anemii hemolitycznej nie jesteśmy w stanie nic zrobić. W tym wypadku stosowane są przede wszystkim leczenie objawowe, które obejmują transfuzję koncentratów krwinek czerwonych.

Zobacz też: http://www.insult.pl/niedokrwistosc-megaloblastyczna-jakie-sa-jej-przyczyny-objawy-i-leczenie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here