Nieprawdą jest, że niemoc w łóżku dotyczy głównie mężczyzn w średnim i podeszłym wieku. Coraz więcej dwudziestokilkulatków sprawdza w Internecie jakie są przyczyny problemów z potencją u młodych mężczyzn. Co więcej, właśnie ci młodsi gorzej znoszą wszelkie przejawy zaburzeń erekcji. Są przekonani, że z racji wieku powinni podołać zadaniu bez względu na okoliczności. Rzadko szukają pomocy u specjalisty – zamiast tego rzucają się w wir przygodnych znajomości na jedną noc (bo w końcu „musi zadziałać”) lub przeciwnie, stają się mimowolnie seksualnymi ascetami. Tymczasem przyczyny problemów z potencją u młodych mężczyzn mogą być całkiem prozaiczne i łatwe do zlikwidowania.

Stresujesz się? Zapomnij o seksie

Mężczyźni mający stresującą pracę, często mają trudności z osiągnięciem wzwodu. W stanie permanentnego stresu (praca w korporacji, własna firma, surowy szef) organizm „włącza” tryb walcz lub uciekaj. Wówczas serce mocniej pracuje, przyspiesza tętno, wzrasta ciśnienie krwi, a jednocześnie… spada ukrwienie narządów płciowych, wskutek czego penis nie może utrzymać wzwodu. To atawistyczny mechanizm obronny – organizm skupia się na walce o przetrwanie, a nie na rozmnażaniu.

Najpierw odpoczynek, potem miłosne igraszki

Przyczyny problemów z potencją u młodych mężczyzn mają ścisły związek z tym, jak panowie odpoczywają. Ciągłe nadgodziny, zabieranie pracy do domu i niedobór snu często obniżają libido do tego stopnia, że prawdziwa ochota na seks zdarza się raz na kilka miesięcy. Trudno jednak skupić się na wdziękach partnerki, jeśli mózg wciąż pracuje nad projektem albo przeciwnie – błaga o sen. Choć orgazm czujemy w lędźwiach, to właśnie mózg steruje uczuciem podniecenia i to on decyduje, czy mężczyzna podoła w łóżku.

Ogranicz używki, a staniesz na wysokości zadania

Aż 85% przypadków zaburzeń erekcji dotyczy nałogowych palaczy, co wynika ze szkodliwego wpływu papierosów na serce i układ krwionośny. Natomiast alkohol wypijany w nadmiernych ilościach nie tylko obniża zdolność do odczuwania bodźców (w tym dotyku partnerki), ale i wywołuje schorzenia wątroby odpowiedzialne m.in. za impotencję. Problemy z erekcją mogą mieć również mężczyźni budujący masę mięśniową przy pomocy anabolików i sterydów.

Zaburzenia hormonalne = zaburzenia libido

Endokrynologiczne przyczyny problemów z potencją u młodych mężczyzn mogą wynikać z niedoboru testosteronu lub nadmiaru prolaktyny. Działanie testosteronu jest szeroko znane, dlatego skupimy się na drugim hormonie. Hiperprolaktynemia u mężczyzn może objawiać się m.in. stanami depresyjnymi (które również nie służą sprawności seksualnej), zaburzeniami libido i impotencją. W wyniku długotrwałego nadmiaru prolaktyny mężczyzna może zauważyć u siebie powiększenie piersi, a nawet mlekotok. Kompleksy wynikające ze zmian w wyglądzie powodują niechęć do obnażania się przed partnerką i podejmowania jakichkolwiek działań w sferze seksualnej.

Gdy psychika nie chce, ciało nie może

Za problemy z potencją często odpowiedzialna jest psychika. Jeśli zaburzenia występują z nowopoznaną kobietą, słaby wzwód może wynikać z nadmiernych ambicji w dążeniu do zaspokojenia partnerki lub lęku przed łóżkową kompromitacją. Przyczyny problemów z potencją u młodych mężczyzn w stałych, długoletnich związkach często pojawiają się w wyniku pogłębiającego się kryzysu i kłótni, a także gdy rodzi się dziecko lub partnerzy poddali się łóżkowej monotonii.

Jak rozpoznać, z czego wynikają problemy z potencją? Jeśli mężczyzna osiąga erekcję rano lub w trakcie masturbacji, prawdopodobnie to psychika nie pozwala na satysfakcjonujące współżycie  z partnerką. Jednak jeśli wzwód nie pojawia się również w trakcie „samodzielnego działania”, trzeba przeanalizować swój tryb życia i zmienić nawyki na zdrowsze. Nieleczone zaburzenia potencji mogą przerodzić się w impotencję, dlatego warto przełamać wstyd i zawczasu udać się do specjalistów – seksuologa i urologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here