Sansewieria

Naturalne akcenty we wnętrzach to jeden z wiodących trendów aranżacyjnych, który spotyka się z coraz większym entuzjazmem nie tylko wśród miłośników stylu boho czy rustykalnego, ale i fanów minimalizmu. Świetnym rozwiązaniem okazują się rośliny doniczkowe, które potrafią ocieplić wnętrza i dodać im pożądanej lekkości. Warto zwrócić uwagę na sukulenty, a w szczególności na sansewierie, które są nie tylko estetyczne, ale i bardzo proste w uprawie.

Sansewieria gwinejska – królowa polskich mieszkań

We wszelkich rankingach na najpopularniejsze rośliny doniczkowe nieustannie przewija się sansewiera gwinejska, która kilkaset lat temu trafiła na nasz kontynent prosto z obszarów Afryki Równikowej. Wężownica, bo również pod taką nazwą można ją znaleźć, to bardzo wdzięczna roślina, która za sprawą ekstremalnych warunków panujących w miejscu swojego naturalnego występowania zdążyła wypracować sobie bardzo dużą odporność na brak wody. Jest to świetna wiadomość dla osób, które, mówiąc kolokwialnie, nie mają ręki do kwiatów, ale wciąż pragną wzbogacić swoje mieszkanie o zielone akcenty.

Choć może się wydawać, że sansewieria gwinejska to sukulent jak każdy inny, to w rzeczywistości wyróżnia się ciekawym wyglądem i barwą swoich mięsistych liści. Posiadają one mieczowaty kształt, a ich brzegi zdobią żółte obwódki, co czyni sansewierię jedną z najbardziej atrakcyjnych roślin doniczkowych dostępnych na rynku. Okazy hodowane w domu najczęściej osiągają ok. metra wysokości, choć przy odpowiedniej pielęgnacji mogą urosnąć jeszcze o kilkadziesiąt centymetrów. Wszystkie te składowe sprawiają, że wężownica gwinejska to wręcz wymarzony wybór do nowoczesnych wnętrz, również tych skandynawskich czy loftowych.

Sansewieria gwinejska nie bez powodu nazywana jest „żelazną rośliną” – jej wymaganiom sprosta każdy, nawet przy minimalnej wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Należy pamiętać o tym, że wężownica lubi jasne miejsca, ale dobrze czuje się też w półcieniu. Do tego podlewanie roślinki raz w tygodniu latem, a zimą 1-2 razy w miesiącu. Z wodą nie można jednak przesadzić – zbyt wilgotne warunki to prosta droga do gnicia.

Sansewieria cylindryczna – kolejny „must have”

Coraz większym zainteresowaniem cieszy inny gatunek sansewierii, czyli sansewieria cylindryczna. Podobnie jak wężownica gwinejska posiada długie liście, jednak ich struktura jest zdecydowanie twardsza, a do tego mają charakterystyczny, szablowaty kształt. Nie posiadają też żółtych obwódek, co wcale nie wpływa na ich walory estetyczne. Wręcz przeciwnie – prezentują się niezwykle elegancko i majestatycznie, a do tego można je zapleść w stylowy warkocz, przez co będą idealną ozdobą we wnętrzach minimalistycznych.

Co do pielęgnacji sansewierii cylindrycznych dostępnych w sklepie Plants & Pots, schemat działania wygląda bliźniaczo podobnie do zasad uprawy wężownicy gwinejskiej, bo jest równie odporna na szkodliwe warunki zewnętrzne. Może stać w pełnym słońcu, a podlewanie powinno nastąpić dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie przesuszona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here