ścięgno achillesa

Ścięgno Achillesa jest mocną strukturą łączącą mięśnie łydki z piętą. Mięśnie te podczas skurczu pociągają za ścięgno, powodując podeszwowe zgięcie w stawie skokowym. Dzięki niemu potrafimy się wspiąć na palce, uprawiać biegi oraz skoki. Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w naszym systemie, ale to nie zabezpiecza go przed uszkodzeniami. Wrażliwe miejsce dosyć powszechnie ulega urazom, np. jeśli szybko rzucamy się do biegu. Ścięgno Achillesa niejednokrotnie uszkadzają mężczyźni blisko czterdziestki. Jak wygląda uraz ścięgna Achillesa?

Ścięgno Achillesa – ważne informacje

Ścięgno Achillesa łączące kość piętową z mięśniami łydki, to jedno z najmocniejszych, a również najgrubszych ścięgien w systemie człowieka. Umożliwia zgięcie podeszwowe w stawie skokowym. Wykonane jest z końcowych włókien mięśnia brzuchatego – złożonego z głowy przyśrodkowej oraz bocznej i z włókien mięśnia płaszczkowatego, który zaczyna się trochę niżej. Włókna obu mięśni mają w części goleni w ogromne pasmo będące początkiem ścięgna Achillesa.

jakie problemy zdrowotne może powodować ścięgno achillesa

Ścięgno Achillesa – etiologie naciągnięcia

Łydka człowieka jest wykonana z dwóch mięśni – brzuchatego oraz płaszczkowatego, które tworzą z tyłu łydki ścięgno Achillesa. Wiąże się ono ze stopą w strefach guza piętowego. Ta doskonała konstrukcja umożliwia nam stawać na palcach, zginać stopy, podnosić je oraz opuszczać podczas stawiania każdego kroku. Ból ścięgna niejednokrotnie przytrafia się mężczyznom blisko czterdziestki. Niezwykle wielu mężczyzn w tym wieku chce usprawnić formę oraz zaczyna intensywne ćwiczenia ruchowe. Wykonywane bez właściwej rozgrzewki powszechnie zakańczają się urazami. Co gorsza, wraz z mijającym czasem zmniejsza się ukrwienie tzw. struktury mięśniowo-ścięgnistej. Jest ona delikatniejsza oraz szybko się niszczy. Jeśli ścięgno Achillesa ulegnie tylko nadwerężeniu czy częściowemu zerwaniu, unieruchomienie nogi trwa trzy tygodnie. Wystarczy mocne spięcie mięśni bez wcześniejszej rozgrzewki oraz nieszczęście gotowe. Kłopoty ze ścięgnem posiadają także sportowcy. Kontuzje sportowe są dosyć powszechnie, bo zmniejszeniu wytrzymałości ścięgna Achillesa sprzyja rozwinięta muskulatura. Nie bez znaczenia jest również typ obuwia, w którym się chodzi. Do zniszczenia ścięgna Achillesa dochodzi, kiedy nosi się niewygodne pantofle z twardym zapięciem. Jest to możliwe u osób, których kość piętowa ma trochę odmienny typ – jest szpiczasta, jednak nie zaokrąglona.

Ścięgno Achillesa – zapalenie

Pierwszymi sygnałami, jest nagły, silny ból będący konsekwencją za wielkiego obciążenia ścięgna. Wraz z uciskiem potrafią pojawić się również różne sygnały, takie jak odczucie sztywności, ocieplenie i obrzęk, czyli moment mówiąc, sygnały kluczowe dla stanu zapalnego. Ból zwykle pojawia się na starcie aktywności ruchowej oraz ustępuje w trakcie, żeby potem pojawić się znowu, po ukończonym wysiłku. Choroby te zwykle zwiększają się w sytuacjach, w których ścięgno narażone jest na zbytnie obciążenie, a w konsekwencji pojawiają się mikrouszkodzenia, co z kolei powoduje wielki rozwój komórek naprawczych. Podczas wrastania naczyń krwionośnych ścięgno jest wykończone oraz dopiero wówczas dochodzi do zniszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here