zawieszenie

Wiele osób ignoruje pierwsze objawy zużytego zawieszenia. Dość powszechnym zjawiskiem jest wymiana amortyzatorów i sprężyn dopiero w momencie, gdy oprócz stukotu i innych podejrzanych dźwięków kierowca zaczyna mieć np. problemy ze swobodnym prowadzeniem samochodu. Sprawdź, dlaczego nie należy lekceważyć kwestii związanych ze sprawnością zawieszenia.

Zapewnia komfortową podróż

Jedną z pierwszych widocznych zmian związanych z zużyciem zawieszenia na pewno będzie obniżenie komfortu jazdy samochodem. Poszczególne elementy układu zawieszenia mają ogromny wpływ na przyczepność pojazdu czy też łatwość kierowania autem. Ze względu na pełnione funkcje można je podzielić na trzy podstawowe kategorie: elementy tłumiące, elementy prowadzące i elementy resorujące.

Zawieszenie Golf 4 tworzą m.in. amortyzatory, które niwelują odczuwanie drgań w przypadku nierównej powierzchni. Dość podobną funkcję pełnią sprężyny, na których zużycie spory wpływ ma stan dróg. Z kolei wahacze dbają o stabilność nadwozia, co jest bardzo istotne zwłaszcza dla kierowcy. Zużycie poszczególnych części zawieszenia może skutkować denerwującym stukaniem, silniejszym odczuwaniem nierówności oraz trudnościami w prowadzeniu pojazdu.

Ma wpływ na bezpieczeństwo

Sprawne zawieszenie odgrywa także kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcom i pasażerom. Awaria tej części samochodu może skończyć się groźnym wypadkiem. Zużyty sworzeń wahacza może doprowadzić do utraty kontroli nad kołami, co w konsekwencji może doprowadzić np. do zjechania na przeciwległy pas jezdni i zderzenia czołowego z innym pojazdem lub zatrzymania się na przydrożnym drzewie.

Sporo uwagi należy poświęcić kondycji amortyzatorów, które można kupić w sklepie online firmy Eibach. Ich zużycie zmniejsza przyczepność pojazdu, a także może przyczynić się do wydłużenia drogi hamowania. Nieświadomy kierowca może za późno zareagować i np. potrącić pieszych na przejściu. Uczucie luzu w kierownicy może natomiast wiązać się ze zużyciem końcówki drążka kierowniczego, która jest istotna zwłaszcza podczas skręcania.

Jest ważne dla ogólnej kondycji pojazdu

Awaria lub zużycie układu zawieszenia może mieć niebagatelne znaczenie dla innych elementów pojazdu. Standardowym przykładem są amortyzatory, których kiepski stan może doprowadzić nie tylko do konieczności wymiany całego zawieszenia, ale także do przyspieszenia zużycia opon m.in. ze względu na nierówny nacisk na poszczególne koła podczas hamowania. Nie należy zatem zwlekać z wymianą amortyzatorów.

Podobna zasada dotyczy pozostałych części zawieszenia, których awaria może wywołać efekt domina i przyczynić się do uszkodzenia pozostałych elementów układu. Wpływ na spowolnienie zużycia zawieszenia ma wiele czynników. Duże znaczenie ma styl jazdy, a także stan nawierzchni, po której porusza się pojazd. Z całą pewnością warto unikać dziur i nierówności, które prowadzą do szybszego zużycia elementów zawieszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here