zacisk kablakowy

Wśród akcesoriów stosowanych wraz z linami można wskazać wiele produktów. Jednym z nich jest zacisk kabłąkowy – niewielki i prosty w formie element, który doskonale sprawdza się w różnych sytuacjach użytkowych. Do czego taki zacisk służy przede wszystkim? Pozwala on na wykonanie pętli z użyciem liny stalowej lub z tworzywa sztucznego. Po zaciśnięciu liny w dwóch miejscach powstaje pętla, którą można zahaczyć w odpowiednim punkcie. Może być wykorzystany razem z kauszą, która służy do zabezpieczania liny w miejscu największego obciążenia przed zerwaniem i przecieraniem.

Zaciski kabłąkowe – ile ich jest i czym się różnią?

Pod względem konstrukcyjnym każdy zacisk wygląda w zasadzie tak samo. Standaryzowana forma występuje na całym świecie, bez względu na kraj produkcji i firmę. Oczywiście w praktyce zacisk może powstawać z różnych surowców. Wskazane jest zastosowanie wysokiej jakości stali, na przykład typu C15, z warstwą ocynku. Zapewnia to ochronę elementu przed korozją oraz wpływem zewnętrznych czynników – w tym wilgoci, zmiennych temperatur czy promieniowania słonecznego.

Dostępne w sprzedaży zaciski kabłąkowe różnią się rozmiarami. Typowa rozpiętość w tym zakresie waha się pomiędzy 3 a 22 milimetrów. Należy dodać, że w ofercie niektórych wytwórców pojawiają się też specjalne zaciski wzmacniane, które są dedykowane zastosowaniom, gdzie w grę wchodzą znacznie większe aniżeli typowo spotykane obciążenia. Wskazana w specyfikacji zacisku wartość liczbowa odnosi się do rozmiaru dedykowanej liny.

Zasady prawidłowego montażu zacisków

Podczas używania zacisku kabłąkowego trzeba zwrócić uwagę na detale. Ważne jest, aby krótszy koniec liny (zwany też wolnym lub martwym) był zwrócony w kierunku zaokrąglonej części zacisku (pałąka), natomiast dłuższy koniec będący liną nośną znajdował się w gnieździe. Co do kolejności skręcania zacisków – pierwszy musi być najdalszym od oczka, a kolejne na środku. Należy również mieć na względzie preferowane odległości pomiędzy zaciskami oraz zakończeniem martwego końca liny. Po założeniu wszystkich zacisków lina powinna zostać maksymalnie obciążona, po czym zaleca się dokręcić ponownie każdą z nakrętek.

Gdzie można kupić zaciski kabłąkowe? Są one dostępne w różnych punktach sprzedaży, takich jak sklepy metalowe czy hurtownie oferujące różnorodne techniki zamocowań. Ciekawie przedstawia się także oferta internetowa. Jednym ze sklepów online sprzedających te rozwiązania jest Muntech24.pl. – Jeśli ktoś chce kupić dobrej jakości zacisk kabłąkowy, zapewniamy taką możliwość – potwierdza pan Szymon, specjalista sklepu. – Dysponujemy szeroką gamą zacisków w różnych rozmiarach, w tym modelami wzmocnionymi do okrągłych lin splotkowych – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here