Rzęsistkowica to zakaźna choroba dróg rodnych i moczowych wywołana przez jednokomórkowego pierwotniaka – rzęsistka pochwowego. Zarazić możemy się przede wszystkim podczas wspólnej kąpieli, w czasie stosunku seksualnego bez prezerwatywy, czy używania wspólnego ręcznika oraz przyborów toaletowych.

Objawy

Z powodu rzęsistkowicy częściej cierpią kobiety, mimo że to mężczyźni przeważnie są nosicielami choroby. Do typowych objawów zakażenia u kobiet należą przede wszystkim bóle podbrzusza oraz zaczerwienienie okolic sromu. Chora co trochę musi oddawać mocz, czemu towarzyszyć może ból oraz pieczenie. Dyskomfort bywa odczuwany również podczas stosunków seksualnych. Często u zarażonej rzęsistkowicą kobiety dochodzi do zaburzeń cyklu. Więcej na temat wpływu infekcji intymnych na miesiączkowanie dowiedzieć się można tutaj. Podczas rzęsistkowicy zdarzać się mogą także upławy o nieprzyjemnych zapachu i białym, zielonkawym lub żółtawym kolorze. Rzadziej pojawiają się wypryski w okolicach sromu i stany zapalne macicy. Ponieważ rzęsistkowica osłabia naturalną odporność pochwy, często towarzyszą jej zapalenia bakteryjne i grzybica.

Objawy zakażenia u mężczyzn są nieco inne. Panom we znaki daje się obrzęk, zaczerwienienie i podrażnienie cewki moczowej, żołędzi oraz napletka, częste i bolesne oddawanie moczu oraz uczucie pieczenia po wytrysku. Może pojawić się także szklista lub ropna wydzielina z cewki moczowej. Nieleczona rzęsistkowica zazwyczaj prowadzi do groźnych powikłań, np. stanów zapalnych układu gruczołu krokowego, żołędzi i napletka.

Leczenie

W przypadku objawów wskazujących na możliwość zarażenia rzęsistkowicą, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, urologa lub wenerologa. Specjalista zaleci właściwe leczenie, przede wszystkim lek o działaniu przeciwrzęsistkowym, przewciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Nie należy lekceważyć objawów choroby – nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. bezpłodności oraz powikłań ciążowych. W czasie leczenia zalecana jest szczególna dbałość o higienę i pielęgnację okolic intymnych oraz unikanie korzystania z publicznych toalet, czy basenów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here