choroby macicy

Choroby budowy macicy niejednokrotnie są diagnozowane przez przypadek. Nieprawidłowo zbudowana macica może być etiologią niepłodności, więc czasem dopiero bezskuteczne próby zajścia w ciążę są jednym z pierwszych symptomów tego zaburzenia. Choroby budowy macicy potrafią być prawdziwe niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży. Nieprawidłowo zbudowana macica może bowiem wywołać poronienie i przedwczesny poród. Z kolei u kobiet, które chcą mieć dziecko, może być przeszkodę w zajściu w ciążę. Sprawdź, jakie zagrożenia dla kobiet stwarzają choroby genetyczne w strukturze macicy: macica dwurożna, jednorożna, z przegrodą, łukowata oraz podwójna.

Choroby macicy

Nieprawidłowo zbudowana macica może być element ryzyka poronienia czy w niektórych wypadkach, poronień nawracających. Pewne choroby macicy są genetyczne, różne pojawiają się w czasie życia. Istotne jest, iż tylko pewne z chorób macicy zwiększają ryzyko poronienia oraz wymagają leczenia. Część z nich nie powoduje żadnych kłopotów w czasie ciąży.

jakie są choroby macicy i jak sobie z nimi radzić

Typy chorób macicy

1. Macica dwurożna
to naturalna wada macicy. Występuje rzadko, bo dotyka blisko 0,5 procent kobiet. Nieprawidłowo zbudowana jest również wewnętrzna jama macicy, jak oraz zewnętrzny trzon macicy. W postaci zewnętrznej macicy odznacza się dwa oddzielne wydatne rogi, co okazuje się wgłębieniem na przestrzeni zewnętrznej macicy ponad centymetra. Jama macicy przypomina macicę z przegrodą – jest podzielona na dwie części na obrębie co najmniej 15 mm.
NIEBEZPIECZEŃSTWO: Macica dwurożna może skutkować poronienia i przedwczesny poród.
DIAGNOZA: Choć doświadczony ginekolog może zidentyfikować macice dwurożną w badaniu USG, to właśnie ocenia się ją w badaniu przy pomocy laparoskopii z histeroskopią.
LECZENIE macica dwurożna: poleca się operację.
2. Macica z przegrodą (macica przegrodzona)
Macica z przegrodą (macica przegrodzona) to cecha wrodzona macicy. Jama macicy jest podzielona na niższym bądź wyższym obrębie na dwie części. Podział ma co najmniej 15 mm długości. Może być przegroda częściowa (bywa mylona z macica dwurożną czy łukowatą) czy całkowita. Budowa zewnętrzna macicy jest odpowiednia.
NIEBEZPIECZEŃSTWO: Przegroda macicy może zaburzać płodność oraz skutkować nawykowe poronienia czy porody przedwczesne.
DIAGNOZA: W celu wykrycia macicy z przegrodą powszechnie kojarzy się jednoczesną histeroskopia z laparoskopią, USG 3D czy sonohisterografię (USG z podaniem soli fizjologicznej do jamy macicy). Można te formy łączyć, by otrzymać dokładniejszy wynik, wykluczający różne choroby macicy.
LECZENIE macicy z przegrodą: Poleca się chirurgiczne usunięcie przegrody, szczególnie u kobiet, które maja kłopoty z wejściem w ciąże oraz donoszeniem ciąży. Macica z przegrodą daje gorsze rokowania dla uczącej się ciąży niż macica dwurożna.
3. Macica łukowata
Macica łukowata to cecha wrodzona budowy macicy. Tylko pośrodku w górnej części macicy zaznacza się niewielkie uwypuklenie (łuk), zaś budowa zewnętrzna macicy jest odpowiednia. W zasadzie rzadko macica łukowata daje jakiekolwiek sygnały i zagraża zdrowiu kobiety.
NIEBEZPIECZEŃSTWO W minimalnym stopniu macica łukowata że być etiologią poronień.
LECZENIE Niezwykle rzadko niezbędne jest leczenie chirurgiczne, ponieważ rokowania dla ciąży są w części wypadków dobre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here