uczcie zmęczenia, a dieta

Powodów przewlekłego zmęczenia jest wiele. Jednym z nich może być nieprawidłowa dieta. Bardzo często osłabienie, znużenie oraz spadek energii witalnej jest wynikiem błędów żywieniowych i nieodpowiedniej diety, która jest uboga w składniki odżywcze, czyli witaminy i minerały, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Co jeszcze może być przyczyną takiego stanu?

Niedokrwistość, a uczucie zmęczenia

Jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego zmęczenia jest anemia. Dochodzi do niej w wyniku obniżonej zdolności organizmu do zaopatrywania tkanek w tlen. Zazwyczaj jej przyczyną jest przewlekła choroba lub nieprawidłowa dieta, uboga w ważne składniki odżywcze. W przypadku kobiet niedokrwistość, może być skutkiem nadmiernego krwawienia w czasie miesiączki. Wtedy dochodzi do obniżenia poziomu żelaza, a w wyniku tego anemii.

W których produktach spożywczych znajduje się najwięcej żelaza? Przede wszystkim jest to: wątróbka, warzywa strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste, nasiona oraz orzechy. Jeżeli dieta nie jest wystarczająca, żeby pokonać anemię, należy wspomóc się suplementami diety. Aby dobrać odpowiednią dawkę, należy wybrać się do lekarza.

Jeżeli doszło u nas do niedokrwistości, warto wiedzieć że w procesie tworzenia krwi ważną rolę ogrywa również kwas foliowy oraz witamina B12. Dlatego o ich prawidłowy poziom również należy zadbać.

Jakie mogą być inne przyczyny codziennego zmęczenia?

Oprócz spożywania jedzenia, które jest pozbawione wartości odżywcze, przyczyną uczucia zmęczenia może być dieta obfitująca w cukier rafinowany i łatwo trawioną skrobie. Taka żywność daje chwilowy wzrost energii, jednak po upływie 30 minut od spożycia pokarmu poziom glukozy we krwi gwałtownie spada, w wyniku mamy spadek energetyczny.

Kolejną przyczyną może być nieregularne spożywania pożywienia. Jeżeli zależy nam na pozbyciu się uczucia przewlekłego zmęczenia, powinniśmy jeść regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, ale w zmniejszonych porcjach. Dobrym pomysłem jest jedzenie zdrowych przekąsek, pomiędzy głównymi posiłkami. Dzięki takiemu systemowi, poziom glukozy we krwi się wyrówna, a my unikniemy spadków energetycznych.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/w-jaki-sposob-zredukowac-zmeczenie-za-pomoca-diety/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here