Czy warto kupować antyki?

Nie wszyscy mają jeszcze świadomość, że antyki należą do obiektów wartościowych. Produkty te są zatem nie tylko kosztowne, ale również mogą stanowić świetną lokatę kapitału.

Jak wiadomo kupno tanich mebli, staroci czy drobiazgów nie jest obarczone większym ryzykiem. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku kupna antyków. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się skup antyków.

W jaki sposób powinno się kupować antyki, by na nich nie stracić? Zakup antyków może być nie tylko lokatą kapitału, ale nawet bardzo dobrą inwestycją. Należy przede wszystkim wiedzieć, że ogromne znaczenie w przypadku zakupu antyków będzie miała wiedza związana z historią sztuki. Rekomendowane jest zatem rozpoczęcie przygody z antykami od systematycznego gromadzenia wiedzy w tym temacie.

Jeszcze przed kupowaniem antyków warto czytać merytoryczne materiały związane ze stylami w sztuce użytkowej, a także materiałach i technikach.

Polecane jest również szukanie informacji w przewodnikach dla kolekcjonerów, a także innych bardzo popularnych wydawnictwach o typowych rodzajach mebli, obiektach dekoracyjnych czy przedmiotach użytkowych dla poszczególnych epok. Warto skupić się na najbardziej podstawowej wiedzy dotyczącej sygnatur. Warto mieć świadomość, że im będzie bardziej rzetelne przygotowanie, tym mniejsze ryzyko popełnienia ewentualnych błędów inwestycyjnych w postaci zakupu bezwartościowego antyku. Trzeba zdawać sobie sprawę, że traktowanie antyków jako lokaty kapitału wymaga konkretnego zaangażowania.

Kolejnym krokiem w przygodzie z antykami danej osoby jest bardzo poważne zastanowienie się co tak naprawdę ją interesuje. Jeżeli będą to meble należy określić ich rodzaj (np. rozkładany stół do jadalni), styl (np. Ludwik XV), epokę, materiał (np. mahoń). Rekomendowane jest, by podobna analiza poprzedzała kupno sreber, rzeźb czy porcelany.

Kolejną ważną kwestią o której powinny pomyśleć osoby planujące poważne kupowanie antyków jest zrobienie zestawienia typów obiektów, a także kwot, które chcą i mogą na nie przeznaczyć. Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków nie ma możliwości na zrealizowanie całej listy zakupów. Jedną z przyczyn jest fakt, że każdego kolekcjonera czy zbieracza prędzej czy później urzeknie przedmiot, którego nie planował kupić. Wspomniane zestawienie będzie szczególnie przydatne dla osób początkujących, pomoże im to nie zatracić się w zakupach na różnego rodzaju giełdach, sklepach z antykami czy aukcjach internetowych.

Warto systematycznie śledzić krajowe, a także zagraniczne aukcje internetowe, serwisy aukcyjne czy różnego rodzaju strony internetowe stacjonarnych sklepów z antykami. Pomoże to nie tylko zorientować się w ofercie, ale również poznać widełki cenowe czy dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania. Bardzo często kolekcjonerzy decydują się na sprowadzenie danego przedmiotu z zagranicy. Warto jednak mieć świadomość, że dokonywanie zakupu antyków na odległość wiąże się z dużym ryzykiem. Rekomendowane jest zatem korzystanie z ofert mających bardzo szczegółowe opisy przedmiotów.

http://www.kopalniamarzen.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here