Czym jest luteina i w jaki sposób może wspierać nasz wzrok?

Trudno jest nam sobie wyobrazić życie bez zmysłu wzroku. To dzięki niemu dużo łatwiej przychodzi nam wykonywanie większości czynności. Zawdzięczamy mu też odbiór wielu informacji o otaczającym nas świecie. Gdyby nie wzrok, nie moglibyśmy też oddawać się licznym ulubionym rozrywkom. Warto więc o niego zadbać, a w tym może pomóc nam luteina.

Na co dzień nasze oczy wykonują ogromną pracę. By nasz wzrok działał prawidłowo, oczy potrzebują nie tylko tlenu, ale także składników odżywczych. Do nich należą m.in. luteina oraz zeaksantyna. Oba to barwniki z grupy karotenoidów, które gromadzą się w siatkówce oka.

Czym jest luteina?

Luteina jest barwnikiem o żółtym kolorze, występującym naturalnie w niektórych roślinach. Zawiera ją min. ziele pokrzywy i lucerny oraz kwiat słonecznika. Znajdziemy ją także w żółtku jaj oraz w… komórkach tłuszczowych. Do naszego organizmu możemy dostarczać ją poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę i powinniśmy to robić, ponieważ luteina jest bardzo ważna dla naszego wzroku. Dzięki niej oczy są chronione przed uszkodzeniami, które mogą spowodować wolne rodniki.

Oczy są jednym z organów naszego ciała, w których gromadzi się luteina – w narządzie wzroku największą jej ilość znajdziemy na peryferyjnych częściach siatkówki, która jest najważniejszą częścią oka.

Dieta dostarczająca luteiny

Zdrowe odżywianie ma wiele zalet, a jedną z nich jest dostarczanie organizmowi luteiny, która może wspierać nasz wzrok. Luteina znajduje się przede wszystkim w takich warzywach, jak:

  • papryka
  • brokuły
  • jarmuż
  • kukurydza
  • szpinak

Niestety, przeciętnie wraz z pożywieniem dostarczamy jej jedynie 3 mg na dzień. To za mało. Według badań dziennie potrzebujemy około 10 mg luteiny.

Jakby tego było mało na poziom luteiny w siatkówce oka wpływ mają także inne czynniki: wiek, ale także cukrzyca, otyłość czy palenie papierosów sprawiają, że luteiny jest mniej, niż jej potrzebujemy. Jeśli więc zdrowa dieta nie wystarczy, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tego barwnika, należy rozważyć suplementację.

Suplementy diety z luteiną mogą wesprzeć twój wzrok

Zdrowa dieta jest najważniejsza i to o nią w pierwszej kolejności powinniśmy się postarać, zaś suplementami diety możemy jedynie uzupełniać ją o potrzebne składniki. Luteina może pomóc w ochronie siatkówki oka przed uszkodzeniami, dlatego warto dbać o jej odpowiedni poziom w organizmie, jeśli dobry wzrok jest dla nas ważny.

Kiedy nie jesteś w stanie samą dietą dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości luteiny, sięgnij po suplementy. Zwróć jednak uwagę na to, ile zawierają luteiny oraz jaki jej rodzaj. Luteina krystaliczna jest lepiej przyswajalna przez nasz organizm niż luteina estryfikowana. Toteż lepiej jest wybierać suplementy diety wspierające wzrok (na przykład Nutrof Total: http://dbamooczy.pl/wsparcie-wzroku/), w których znajduje się właśnie luteina krystaliczna.

Warto pamiętać także o drugim barwniku, który gromadzi się w siatkówce oka i może mieć wpływ na nasz wzrok – zeaksantynie. Prowadzono już badania z suplementami zawierającymi 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny. Połączenie tych dwóch substancji w takich proporcjach może być skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem. Wreszcie, decydując się na suplementację luteiny, zwracaj także uwagę na producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here