elektryczne ogrzewanie podłogowe

Komfort cieplny stanowi jedną z podstawowych potrzeb w domowych wnętrzach. Zazwyczaj wykańczanie domu lub mieszkania rozpoczyna się właśnie od zaplanowania i wykonania instalacji grzewczych.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które zyskują sporo zwolenników w ostatnim czasie, stało się elektryczne ogrzewanie podłogowe. Co to takiego i dlaczego warto postawić na akurat takie rozwiązanie, jeśli zależy nam na przyjemnych warunkach cieplnych w domowych pieleszach?

Ogrzewanie elektryczne – czym są maty grzewcze?

Ogrzewanie podłogowe zazwyczaj kojarzy się z rozbudowanymi systemami wodnymi. Składają się one z pompy wodnej i sieci rurek, rozprowadzających gorącą wodę pod całą podłogą. Ciepło jest następnie przekazywane do warstwy powyżej, a z niej do całego pomieszczenia.

A jak działa ogrzewanie elektryczne? Najczęściej są to maty grzewcze, które rozkłada się pod powierzchnią podłogi. Nie wymagają dodatkowego osprzętu. Wystarczy tylko podpiąć urządzenie do domowej sieci elektrycznej i uruchomić je, aby cieszyć się komfortowymi warunkami we wnętrzu.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie podłogowe elektryczne? W wielu przypadkach jest to rozwiązanie niezmiernie praktyczne i efektywne, zwłaszcza jeśli postawi się na nowoczesne i energooszczędne produkty, oferowane choćby przez sklep Econovli.

Co wyróżnia maty grzewcze?

Prostszy montaż i szybsza instalacja

O ile ogrzewanie podłogowe wodne wymaga skomplikowanych prac instalacyjnych, które generują spore koszty i wymagają szeroko zakrojonych działań remontowych, to montaż maty grzewczej jest znacznie tańszy i bezproblemowy.

Wszystko odbywa się szybko i sprawnie. Tego typu urządzenia da się zatem wykorzystać w pomieszczeniach, w których z różnych powodów nie można sobie pozwolić na remont lub ingerencję w elementy architektoniczne.

Dodatkowo, niemal od razu po podłączeniu urządzenia do instalacji elektrycznej można się cieszyć przyjemnym ciepłem w pomieszczeniu.

Wysoka efektywność i sprawne utrzymywanie warunków cieplnych

Maty grzewcze sprawnie się rozgrzewają i dobrze oddają ciepło do warstwy podłogi powyżej nich. Pozwala to poprawić komfort użytkowania i w krótkim czasie podnieść temperaturę we wnętrzu.

Warto również pamiętać o tym, że ogrzewanie podłogowe sprawdza się idealnie w przestrzeniach, w których przez dłuższy czas chce się utrzymać konkretne warunki cieplne. Maty szybko podnoszą temperaturę do żądanej wartości, a następnie skutecznie utrzymują ją na wskazanym poziomie, bez generowania wysokich kosztów.

Dogrzewanie pomieszczeń – dodatkowe urządzenie grzewcze

Ogrzewanie elektryczne może być stosowane w całym mieszkaniu, choć wiele osób decyduje się na użycie tego rozwiązania w wybranych przestrzeniach, niekiedy nawet jako elementu wspierającego. Sprawdza się to zwłaszcza w łazienkach, w których powinna panować nieco wyższa temperatura niż w pozostałych częściach domu.

Maty grzewcze stają się zatem wsparciem dla grzejników CO lub promienników elektrycznych, poprawiając komfort i utrzymując optymalne warunki w domowych wnętrzach.

Komfortowy rozkład temperatur

Ogrzewanie powierzchniowe, montowane pod podłogą, gwarantuje optymalny rozkład temperatur, szczególnie korzystny dla człowieka. Najcieplej w tym przypadku jest w okolicy stóp. Im wyżej, tym temperatura robi się niższa.

Dodatkowo uczucie ciepłych stóp jest szczególnie wskazane, zwłaszcza tuż po wyjściu z kąpieli, gdy znacznie mocniej odczuwa się chłód. W takich sytuacjach sprawne i wydajne ogrzewanie podłogowe elektryczne przydaje się najbardziej.

Lepsza organizacja przestrzeni

Ogrzewanie podłogowe ma jedną solidną przewagę nad wieloma innymi rozwiązaniami. Urządzenia tego typu niemal w całości chowają się pod powierzchnią podłogi. Nie ma potrzeby instalowania promienników, rozbudowanych instalacji ani pomp wodnych.

Dzięki temu poprawia się ustawność pomieszczenia i faktycznie zwiększa przestrzeń użytkową, co ma wielkie znaczenie zwłaszcza w niewielkich wnętrzach.

Maty elektryczne a przeglądy techniczne

Warto również zwrócić uwagę na kwestię utrzymania całej instalacji. Maty elektryczne nie wymagają regularnych przeglądów technicznych, niezbędnych choćby przy piecach centralnego ogrzewania lub pompach wodnych.

Zmniejsza to ilość obowiązków, o których trzeba pamiętać, aby zachować bezpieczeństwo i skuteczność instalacji grzewczej oraz ogranicza niezbędne koszty stałe, związane z utrzymaniem urządzenia w optymalnej kondycji.

Nowoczesne maty grzewcze – ciepło od stóp do głów

Okazuje się, że maty grzewcze potrafią być niezmiernie praktycznym rozwiązaniem, które ogrzewa lub dogrzewa domowe wnętrza.

Zanim zatem zdecydujemy się na kompleksowy remont i tworzenie rozbudowanych instalacji, warto zastanowić się, czy właśnie takie, elektryczne urządzenie nie sprawdzi się w naszych domach najlepiej, zapewniając ciepło, którego potrzebujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here