Doppler żył kończyn dolnych

W związku z tym, że choroby naczyniowe stanowią ogromny problem zdrowotny i klasyfikowane są jako choroby cywilizacyjne, ich diagnostyka odgrywa ważną rolę.

Usg żył

Usg żył jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób naczyniowych, w tym naczyń żylnych. Problem niewydolności żylnej dotyczy różnych obszarów ciała, w tym kończyn dolnych.

USG Doppler kończyn dolnych – na czym polega?

Badanie USG Doppler kończyn dolnych wykorzystywane jest do oceny stanu naczyń krwionośnych kończyn dolnych. W badaniu wykorzystywany jest specjalistyczny aparat, emitujący fale ultradźwiękowe, które po dotarciu do okolic naczyń żylnych odbijają się i powracają do głowicy aparatu. Odczyt fali prezentowany jest na monitorze ekranu aparatu, a jego anomalie związane są ze zmianami związanymi z przepływem krwi przez badane naczynia krwionośne.

USG Doppler żył kończyn dolnych – przebieg badania

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pacjent proszony jest o zdjęcie ubrania i odsłonięcie badanego obszaru ciała. Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję pozwalającą na łatwy dostęp do analizowanego obszaru: stojącą, leżącą lub siedzącą. Następnie flebolog przykłada do badanego miejsca głowicę aparatu i przesuwając głowicę w obrębie danego obszaru dokonuje diagnostyki chorobowo zmienionego miejsca. Obraz diagnozowanego obszaru prezentowany jest na monitorze aparatu. Czas badania, w zależności od ilości zmian, wynosi do kilkudziesięciu minut.

USG Doppler żył kończyn dolnych – dostępne techniki

W zależności od celu diagnostycznego w badaniu mogą być wykorzystywane rożne techniki. Po pierwsze badanie USG Doppler kończyn dolnych może wykorzystywać falę ciągłą. Pozwala to, na szybkie zdiagnozowanie zmian w obrębie zastawek naczyniowych. Badanie USG Doppler kończyn dolnych wykorzystujące falę pulsacyjną określenie głębokości na jakiej położone jest analizowane naczynie krwionośne. Technika USG Doppler Duplex umożliwia diagnozowanie, poza naczyniami krwionośnymi, również sąsiadujących obszarów. Natomiast badanie USG Doppler żył kończyn dolnych w kolorze pozwala na określenie kieruneku i prędkości przepływu krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here