Drzewko bonsai - wymagania i hodowla

Zapaleni ogrodnicy, miłośnicy przyrody, kwiaciarze i amatorzy pięknych roślin doniczkowych – niezależnie do której grupy należysz, wiedza o ulubionych, żywych ozdobach jest Ci niezbędna, aby móc jak najdłużej cieszyć się ich niezaprzeczalnym pięknem. W przypadku roślin specjalnie formowanych, od początku do końca będących dziełem Twoich rąk, sprawa jest o tyle trudniejsza, że wymaga dodatkowej dawki zaangażowania.
Do jednej z coraz chętniej uprawianych, choć wymagających roślin doniczkowych, należy niewątpliwie drzewko bonsai. Warto przy tym zaznaczyć, że dostępne w wielu sklepach gotowe drzewka, najczęściej przedstawiają mizerną jakoś i po przyniesieniu do domu szybko zamierają.Warto zatem samemu rozpocząć cały proces hodowli, wybierając do tego drzewko, krzew lub inną roślinę z szerokiej gamy tych, możliwych do kształtowania w dowolny sposób. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na zalecenia w pielęgnacji danego gatunku, aby praca przy nim byłą dostosowana do ilości posiadanego przez nas czasu, jaki możemy poświęcić na to konkretne zadanie. Wybór rośliny zbyt kłopotliwej w uprawie, może się skończyć podobnie, jak w przypadku zakupu gotowego drzewka.
Równie istotne jest również miejsce, w jakim rośnie nasza roślina. Doniczki do bonsai, to najczęściej płaskie, podłużne lub owalne, ceramiczne naczynia, które pozwalają naszemu drzewku rozpocząć proces miniaturyzacji liści lub igieł, w zależności od wybranej odmiany. Co bardzo ważne, klasyczne donice tego typu dostosowane są do już ukształtowanego bonsai. Wybierając ją dla drzewka, dla którego nie zakończyliśmy jeszcze procesu kształtowania, spowoduje spowolnienie jego rozwoju, a w efekcie brak możliwości utworzenia prawdziwego bonsai. Na pierwszym etapie więc warto postawić na doniczkę standardową, najlepiej drewnianą i niezbyt dużą, dopasowaną do bryły korzeniowej naszej rośliny.
Doniczki do bonsai dzielą się na najróżniejsze fory, ale elementem je łączącym jest fakt, że powinny stanowić z naszym drzewkiem spójną całość. Bonsai to bowiem kwintesencja harmonii i ładu.

http://www.ebonsai.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here