Meble to spory wydatek, dlatego warto robić wszystko, aby służyły Ci jak najdłużej. Sposób pielęgnacji i rodzaj detergentu dobierz do materiału – innych zabiegów będzie wymagać komplet wypoczynkowy ze skóry, innych drewniany stół. Zabierając się za czyszczenie mebli, pamiętaj również o złotej zasadzie umiaru. Zwykłe odkurzanie nie zapewni połysku i nie przedłuży trwałości mebli, jednak dobranie zbyt agresywnych środków i nadużywanie zabiegów pielęgnacyjnych mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Jeśli zatem masz wątpliwości, jak prawidłowo dbać o meble, przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągawkę.

Jak czyścić meble na wysoki połysk?

Choć meble w wysokim połysku zapewniają ekskluzywny efekt aranżacji, widać na nich każdy zaciek z wody, odcisk palca czy plamkę. Na szczęście skłonność do zabrudzeń rekompensuje łatwość pielęgnacji. Jak dbać o meble na wysoki połysk? Otóż wystarczy przetrzeć powierzchnię mebli lekko wilgotną ściereczką namoczoną w letniej wodzie, a następnie wytrzeć do sucha aby uniknąć zacieków i smug. Przy mocniejszych zabrudzeniach można użyć wody z mydłem, nie potrzeba natomiast żadnych specjalistycznych środków. W odkurzaniu na sucho doskonale sprawdzi się ściereczka z mikrofibry.

Jak dbać o meble z drewna?

Meble z litego drewna stanowią kwintesencję dobrego gustu i trwałości, jednak wymagają nie tylko regularnego odkurzania i czyszczenia, ale i okresowej pielęgnacji. W marketach znajdziesz mnóstwo środków do pielęgnacji drewna, jednak używaj ich oszczędnie – jeśli przesadzisz z detergentem albo użyjesz niewłaściwego, może dojść do trwałego przebarwienia drewna. Sposób pielęgnacji zależy od sposobu zabezpieczenia drewna:

  • Meble olejowane trzeba co jakiś czas (np. co 2-3 miesiące) nacierać szmatką nasączoną olejem. Zabieg usuwa plamy i drobne rysy, ponadto nadaje drewnu większą odporność i piękny wygląd.
  • Meble lakierowane czyści się podobnie jak meble na wysoki połysk. Okazjonalnie można użyć środków nabłyszczających i antystatycznych, które opóźniają osiadanie kurzu.
  • Meble pokryte woskiem należy często odkurzać miękką ściereczką, a do pielęgnacji używać bawełnianej ściereczki i mleczka z dodatkiem wosku.
  • Meble bejcowane odkurzaj na sucho, a co jakiś czas umyj lekko wilgotną ściereczką.

Nigdy nie myj mebli z drewna mocno wilgotną ściereczką, ostrymi myjkami i kuchennymi środkami czyszczącymi.

Jak myć meble fornirowane?

Fornir to cienka warstwa prawdziwego drewna pokrywająca płytę meblową. Do czyszczenia takich mebli używaj lekko wilgotnej ściereczki nasączonej czystą wodą. Przy większych zabrudzeniach możesz użyć wody z mydłem, jednak nie stosuj środków antystatycznych i nabłyszczających do drewna, ani detergentów do mycia drewnianych podłóg. Od czasu do czasu możesz zastosować specjalne mleczko przeznaczone do mebli fornirowanych.

Jak pielęgnować meble ze skóry?

Podobnie jak Twoja skóra, również meble ze skóry wymagają natłuszczania, w przeciwnym razie ich powierzchnia może wysuszać się i pękać. W takim razie jak dbać o meble ze skóry? Odkurzaj na sucho ściereczką lub odkurzaczem ustawionym na niską moc, unikaj czyszczenia na mokro. Do natłuszczania używaj kremu stearynowego lub wazeliny, co jakiś czas możesz zafundować swoim meblom kurację środkiem konserwującym do skóry. Aby nie naruszyć naturalnej warstwy ochronnej skóry, nie stosuj innych detergentów czy odplamiaczy.

Uwaga – do mebli z ekoskóry nie stosuj środków przeznaczonych do tapicerki z prawdziwej skóry. Takie meble wystarczy umyć dobrze odciśniętą gąbką namoczoną w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie wytrzeć do sucha.

Jeśli nadal nie masz pewności jak dbać o meble, najlepiej zasięgnij rady producenta lub sprzedawcy. Pamiętaj, że nieprawidłowa pielęgnacja zwykle powoduje utratę gwarancji. Przebarwienia i uszkodzenia powstałe w wyniku zastosowania niewłaściwych środków nie podlegają reklamacji, w dodatku trudno doprowadzić mebel do dawnej świetności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here