Jak obniżyć cholesterol naturalnie: sterole roślinne

Ilość dostępnych produktów, które poprawiają zdrowie, może przyprawić o ból głowy. Co z tego jednak, jak wiele z nich ma w swoim składzie chemiczne substancje. Na szczęście można naturalnie, co udowadniają sterole roślinne, obniżające cholesterol. Co warto o nich wiedzieć? W jakich produktach się znajdują?

Podwyższony cholesterol to problem, który dotyka niemal 20 milionów Polaków! Liczba przeraża, a jeszcze bardziej to, że niektórzy zbytnio się tym nie przejmują. Aż do czasu, gdy dopadną ich poważne choroby układu krążenia (na przykład miażdżyca).

Sterole roślinne – co to takiego?

Sterole roślinne, określane też jako fitosterole, to lipidowe związki chemiczne, które można znaleźć w niektórych roślinach. Cenione za zbawienny wpływ na organizm, szczególnie za to, że obniżają poziom cholesterolu we krwi, zarówno całkowity, jak i jego frakcje LDL (tzw. zły cholesterol).

Sterole za sprawą swoich wyjątkowych właściwości zatrzymują jego przyswajanie, dzięki czemu nie zalega on w jelitach. To sprawia, że nie tylko jest łatwiej usuwany z organizmu, ale i jego wartość w surowicy krwi spada. Jednocześnie sterole nie ograniczają pozytywnego działania innej odmiany cholesterolu – HDL oraz trójglicerydów.

Sterole roślinne: gdzie je znajdziemy?

Występują w wielu produktach spożywczych, przede wszystkim bogate ich źródło znajdziemy w olejach roślinnych (jak słonecznikowy, rzepakowy), nasionach roślin strączkowych, płatkach zbożowych, ale też w owocach oraz warzywach – jabłkach, marchewkach i brokułach.

Z drugiej strony ciężko – nawet w doskonale zbilansowanej diecie – dziennie spożyć dawkę około 2000 mg, która obniża cholesterol. Przeważnie sterole roślinne przyjmujemy na poziomie 300 mg, co oczywiście ma pozytywne znaczenie dla osób, które nie mają problemu z cholesterolem, dla tych zaś, co chcieliby go obniżyć, jest to zdecydowanie za mało. Nic jednak straconego, bo w każdej chwili można wzbogacić swoją dietę w fitosterole. Dla zainteresowanych tematem polecamy również artykuł, który znajdziemy pod adresem https://optymalnewybory.pl/warto-wiedziec/obniz-cholesterol-naturalnie-wlacz-do-diety-sterole-roslinne/.  

Jak walczyć z cholesterolem?

Najlepsze efekty osiągniemy, gdy zaczniemy spożywać tak zwaną żywność funkcjonalną, jaka ma nie tylko rewelacyjne właściwości odżywcze, ale też korzystnie wpływa na zdrowie, co potwierdzone jest przez badania. Doskonałym przykładem są margaryny wzbogacane w fitosterole. Zamiast więc spożywać tradycyjne, zwiększające wysoki poziom cholesterolu, wybierzmy specjalnie dostosowane, które pozytywnie wpływają na organizm. Pamiętajmy jednak, że same produkty wzbogacone w sterole roślinne mogą nie wystarczyć, dlatego też warto wspomóc je zróżnicowaną dietą i aktywnością fizyczną.

Sterole roślinne – przeciwwskazania do stosowania

Wydaje się, że sterole roślinne mają tak doskonały wpływ na zdrowie, że mogą być bez przeszkód spożywane przez każdego, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia. Tymczasem jak w wielu innych przypadkach, gdy dany składnik może negatywnie wpływać na zdrowie, fitosterole są przeciwwskazane dla dzieci do 5. roku życia oraz kobiet w ciąży. U niemowląt i dzieci, które rosną jak na drożdżach, zapotrzebowanie na cholesterol jest bardzo zwiększone, więc obniżanie jego poziomu odbiłoby się negatywnie na ich rozwoju.

Jak jednak widać, przeciwwskazania nie dotyczą wielu osób, co jasno pokazuje, że większość z nas, nawet bez problemów ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, powinna się zainteresować sterolami roślinnymi i włączyć je do codziennej diety. I tak czasem – nawet nieświadomie – je spożywamy, ale warto kontrolować to, co jemy, bo pozwoli to na urozmaicenie każdego posiłku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here