Niewielkie wnętrze może być przytulne, ale gdy metrów kwadratowych jest zbyt mało, pokój sprawia wrażenie ciasnego. Na szczęście nie trzeba burzyć ścian, aby skromny pokoik czy kawalerka dawały poczucie większej przestrzeni. Jak optycznie powiększyć mały pokój? Poniżej kilka prostych porad dla domowych projektantów wnętrz.

Rozciągające pasy

Umysł daje się dość łatwo oszukać, a jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmianę percepcji przestrzeni jest dodanie pasów. Biegnące poziomo sprawią, że pomieszczenie wyda się szersze. Z kolei pasy pionowe pozwolą na „podniesienie” pokoju. Jednak bez obaw – nie trzeba malować ściany w zebrę, aby cieszyć się poczuciem większej przestrzeni. Wystarczą 2-3 pasy, które nie muszą nawet obejmować całego pokoju. Mogą być umieszczone w nieregularnych odstępach i mieć różną grubość. Nie musisz też stawiać na duży kontrast – paski mogą mieć odcień podobny do ściany.

Postaw na jasne barwy

Każda osoba o nieco szerszej sylwetce wie, że ciemne barwy potrafią „odchudzać”. W czerni, granacie czy brązie wygląda się szczuplej niż w jasnych kolorach. Ta reguła działa w dwie strony i to nie tylko w przypadku ubrań. Jeśli zastanawiasz się jak optycznie powiększyć mały pokój, punktem wyjścia powinny być jasne kolory na ścianach. Pastele, beże czy biel rozświetlą wnętrze i dadzą iluzję obszerniejszego metrażu.

Oczywiście pokój nie musi być jednokolorowy. Wciąż modnym rozwiązaniem jest jedna ściana w innym odcieniu. Warto też postawić na drobne dodatki, które przełamią nadmiar jasnej barwy. Mogą to być ozdoby lub drobne, ciemne meble.

Lustra powiększą wnętrze

Prostym i skutecznym sposobem na optyczne powiększenie małego pokoju są również lustra. Zwierciadła tworzą bardzo dosłowną iluzję większego pokoju. Duże lustro może się znaleźć nie tylko w sypialni lub przedpokoju, ale również w salonie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zamontować więcej niż jedno lustro w pomieszczeniu. Nie musi mieć ono dużej wartości użytkowej – potraktuj je jako ciekawy dodatek do wnętrza.

Warto przy tym uważać na sposób ustawienia lustra. Najlepiej, by z perspektywy osoby zasiadającej na kanapie (czy przebywającej w innym miejscu typowym dla pomieszczenia) lustro odbijało estetyczną i w miarę jednolitą przestrzeń. Jeżeli będzie ustawione tak, że przez większość czasu będziesz w nim obserwować niepościelone łóżko czy kosz na śmieci, to wnętrze nie będzie wydawało się większe, ale bardziej zabałaganione.

Zwróć też uwagę na ramę lustra. Unikaj ciężkich, bardzo ozdobnych obramowań – nie wpłyną one korzystnie na percepcję przestrzeni. O wiele lepiej sprawdzi się minimalistyczny design.

Nie przesadzaj z dodatkami

Skoro wspomnieliśmy o przesadnej ozdobności, to przejdźmy do tematu dodatków. Jak optycznie powiększyć mały pokój? Rezygnując z nadmiaru ozdób! Czasem pożegnanie dziesiątek wakacyjnych pamiątek nie jest łatwe, ale niestety jest to zabieg konieczny, zwłaszcza w małym wnętrzu. Duża ilość ozdobników, barw i dodatków sprawia, że wnętrze wydaje się chaotyczne i ciaśniejsze.

Zadbaj o porządek

Z tego samego powodu warto regularnie dbać o porządek. Twoje zabiegi aranżacyjne pójdą na marne, jeśli pokój będzie non stop zarzucony ubraniami, naczyniami czy narzędziami. Im większy bałagan, tym ciaśniejsze wydaje się wnętrze. Wyrób w sobie nawyk odkładania rzeczy od razu na właściwe miejsce, a Twoje lokum będzie znacznie przyjemniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here