ziemia
fot. pixabay.com

Ziemia ma 4,5 miliarda lat. Naukowcy wciąć prowadzą badania, by móc odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań, dotyczących powstania naszej planety. Co juz wiemy , a co do tej pory stanowi dla nas wielka zagadkę?

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-powstala-ziemia/

Przesłanki naukowe dotyczące wieku Ziemi

To niesamowite, że mimo tak wielu tajemnic, jesteśmy w stanie zrekonstruować sobie wygląd naszej planety u początków jej istnienia. Niestety z tego początkowego etapu nie zachowały się na Ziemi żadne ślady. Na czym więc naukowcy opierają swoje teorie dotyczące kształtowania się naszej rodzimej planety? Zabrzmi to może niewiarygodnie, ale wiedzy o naszej Ziemi dostarczają nam inne planety i ciała niebieskie, które z nią sąsiadują. A jeszcze dokładniej rzecz ujmując – skały, odłamki skał, które zostały na nich znalezione. Badając ten materiał naukowcy są w stanie określić ich wiek i na tej podstawie stwierdzić, kiedy powstały planety w naszym układzie słonecznym. 

Dlaczego powstanie Ziemi określamy na podstawie znalezisk na Księżycu?

Powierzchnia Ziemi w odróżnieniu od innych ciał kosmicznych ulega ciągłym przemianom. W ich skutek niszczeją skały, skorupy oceanów, przesuwają się kontynenty. Czynnikami powodującymi te przemiany naszej planety są przede wszystkim ciepło w jej wnętrzu oraz gęsta atmosfera, a więc te czynniki, które umożliwiają z drugiej strony życie na Ziemi. 

Młoda Ziemia

Naukowcy twierdzą, że początek naszej planecie dał obłok rozgrzanej materii międzyplanetarnej, który stopniowo ulegał zagęszczeniu, by na koniec się przetopić. Jądro planety utworzyły najcięższe pierwiastki, zaś wokół niego utworzył się płaszcz. Najbardziej zewnętrzną warstwę czyli skorupę utworzyły lżejsze pierwiastki. Wokół ziemi powstała warstwa gazowa złożona w głównej mierze z dwutlenku węgla, i azotu, która dała początek atmosferze. 

Wielkie zderzenie

Badacze są również przekonani, ze ok 4,5 miliarda lat temu doszło do zderzenia młodej Ziemi z inna planetą wielkości Marsa. W konsekwencji tej katastrofy ziemia uległa zniszczeniu, wydzieliły się z niej odłamki, które dały początek innym ciałom kosmicznym, m.in. księżycowi i innym planetom. 

Przeczytaj też: http://www.kochamydzieci.pl/dmuchane-akcesoria-do-wody/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here