Jak przebiega prawidłowa pielęgnacja cery tłustej?

Nadmiar sebum, widoczne pory i zaskórniki to typowe objawy cery tłustej. Wygląda ona nieestetycznie, a zatkane kanaliki predysponują do powstawania stanów zapalnych. Podstawą pielęgnacji cery tłustej jest oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka.

Jak rozpoznać cerę tłustą?

Cera tłusta jest z natury problematyczna. Przyczyną problemów jest nadmierna produkcja sebum, a winę za to ponosi szereg czynników. Za najczęstszy powód uważa się zaburzenia hormonalne, ale o nadmiernym wydzielaniu łoju mogą decydować także predyspozycje genetyczne oraz czynniki zewnętrzne.

Charakterystyczną cechą cery tłustej jest nienaturalne błyszczenie się skóry i tendencja do pojawiania się wykwitów. Na powierzchni naskórka widać rozszerzone pory, które powstają w efekcie zapchanych gruczołów łojowych. Wbrew pozorom cera tłusta nie jest wyłącznie defektem kosmetycznym. To także kłopot zdrowotny, ponieważ gromadzenie się łoju predysponuje do rozwoju stanów zapalnych. Właściwa pielęgnacja cery tłustej może pomóc w zażegnaniu tego problemu.

Jak przebiega prawidłowa pielęgnacja cery tłustej?

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji cery tłustej jest oczyszczanie naskórka z nieczystości, ale to nie jedyna forma dbałości o skórę. Równie istotne jest złuszczanie i łagodzenie podrażnień. Osoby z tłustą cerą powinny pomyśleć o zakupie dermokosmetyków do jej pielęgnacji. Zaletą tego rodzaju produktów jest możliwość stosowania ich nawet podczas farmakologicznego leczenia dermatologicznego. Poza tym formułę kosmetyków z apteki opracowano z udziałem lekarzy dermatologów, co oznacza, że są one przebadane pod tym kątem i ściśle dostosowane do potrzeb skóry.

Oferta dermokosmetyków obejmuje przede wszystkim kremy matująco-nawilżające. W ich składzie są substancje absorbujące nadmiar sebum, dzięki którym skóra pozostaje matowa przez wiele godzin. Co ważne, mogą być stosowane nawet pod makijaż, ponieważ nie pozostawiają tłustej warstwy na powierzchni naskórka. Zapewniają przy tym odpowiedni poziom nawilżenia i chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Asortyment kosmetyków z apteki to nie tylko kremy. Na rynku dostępne są również emulsje miceralne do oczyszczania twarzy. Ich zaletą jest brak konserwantów, sztucznych barwników i mydeł, które mają działanie drażniące. Można ją stosować zarówno na mokro, jak i na sucho. Podobne działanie mają pianki do mycia. Skutecznie usuwają nadmiar sebum i oczyszczają skórę z resztek makijażu. Mają również działanie łagodzące. Niwelowanie podrażnień pianka zawdzięcza kompleksom cynku nowej generacji.

Dermokosmetyki apteczne są droższe niż drogeryjne, ale kupując je, zyskujemy pewność, że codzienna pielęgnacja nie wpłynie na pogorszenie kondycji skóry. Preparaty tego rodzaju mogą stosować osoby w różnym przedziale wiekowym, także dzieci i nastolatki będące w okresie dojrzewania. Zanim sięgniemy po krem, zastanówmy się na zakupem całej serii produktów, co zapewni kompleksową pielęgnację na każdym etapie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here