Jak rozpoznać, czy bliska osoba jest uzależniona od alkoholu

Od jakiegoś czasu martwi Cię relacja bliskiej osoby z alkoholem? Zazwyczaj to właśnie krewni i przyjaciele alkoholika jako pierwsi orientują się, że coś jest nie tak. Osoba uzależniona w początkowych fazach nałogu zaprzecza jego istnieniu nie tylko przed bliskimi, lecz także przed samą sobą. Poznaj pierwsze symptomy, które zdradzają, że coś jest na rzeczy. Jeśli przytoczone w tekście przykłady odzwierciedlają zachowanie Twojego bliskiego, spróbuj zachęcić go do podjęcia leczenia.

Szukanie pretekstu do wypicia alkoholu

Pierwszym z symptomów choroby alkoholowej jest ciągłe poszukiwanie pretekstu do napełnienia kieliszka. Za wymówkę może służyć zarówno pozytywne, jak i negatywne wydarzenie. Drobny sukces zawodowy trzeba uczcić szklanką whisky, ale stresujący dzień w pracy też jest dobrym pretekstem do wypicia – alkohol w takim przypadku służy do ukojenia nerwów. Alkoholik zawsze znajdzie okazję do sięgnięcia po puszkę piwa czy kieliszek wódki. Większość z nich, przynajmniej z pozoru, wydaje się racjonalna, jak urodziny przyjaciela czy rocznica ślubu. Osoba uzależniona na tym jednak nie poprzestaje – pretekstem może być również dobra ocena na sprawdzianie z matematyki u dziecka, zakończenie remontu czy zakup nowego komputera.

Stopniowa zmienność tolerancji na napoje wyskokowe

W miarę regularnego picia tolerancja na alkohol może wzrosnąć albo zmaleć. Jeżeli Twojemu bliskiemu niegdyś już po dwóch piwach wyraźnie plątał się język, a dziś nawet po czterech sprawia wrażenie trzeźwego – nie jest to powód do dumy, ale do zmartwienia. Równie niepokojący jest stan upojenia alkoholowego po pierwszym kieliszku u osoby, która niegdyś nawet po kilku kieliszkach nie wyglądała na pijaną.

Spożywanie alkoholu w ukryciu

Ukrywanie faktu spożywania alkoholu świadczy o tym, że osoba uzależniona zdaje sobie sprawę, iż ma poważny problem, ale nie chce przyznać się do niego przed bliskimi z powodu poczucia winy. Jeśli znajdujesz puste butelki w nietypowych miejscach i zdarza Ci się przyłapać partnera na piciu, gdy wracasz do domu bez zapowiedzi, spróbuj z nim porozmawiać. Wspólnie znajdźcie ośrodki leczenia alkoholizmu, świętokrzyskie to siedziba dobrej placówki prywatnej, w której Twój partner otrzyma pomoc.

Manipulacja i zrzucanie winy na innych

Alkoholicy na ogół są dobrymi manipulantami i nawet nieświadomie obarczają winą za swój nałóg innych. Bliska Ci osoba w rozmowie o uzależnieniu może przyjąć postawę obronną i tłumaczyć, że nie jest alkoholikiem, bo nie pije codziennie, albo pije tylko piwo. Chory na alkoholizm może też mówić, że pije z powodu częstych kłótni w domu albo problemów w pracy. Jako osoba z najbliższego otoczenia musisz uodpornić się na tego typu manipulacje i spokojnie przekonywać alkoholika do kontaktu z ośrodkiem terapii uzależnień.

Rezygnacja z pasji

Alkoholizm rzuca cień na każdą sferę życia, w tym również na hobby i pasje. Jeśli Twój bliski stracił zainteresowanie bieganiem, graniem w planszówki czy inną aktywnością, której niegdyś poświęcał się bez reszty, a jednocześnie coraz częściej sięga po alkohol, to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Martwiące może być również regularne odmawianie udziału w spotkaniach z przyjaciółmi czy rodziną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here