Wiele osób podkreśla, że to w jaki sposób żyjemy odbija się w tym, jak odpoczywamy, jak jemy i jaką aktywność uprawiamy. Nasze czasy są bardzo obciążające, więc warto zadbać, by sposoby na sen też były dostosowane do wiedzy na temat funkcjonowania człowieka i naszych preferencji. Może się okazać, że wsłuchanie się w siebie i wdrożenie zdrowych nawyków jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż sięganie po leki czy suplementy diety.

Przygotowanie do snu to przede wszystkim wyciszenie emocje, niezapamiętywanie konfliktów czy też poważnych rozmów, które zdarzyły się w ciągu dnia, ale również nieplanowanie zadań na czas przyszły. Wyciszenie, relaks i niezabieranie pracy do łóżka to jeden z ważniejszych elementów, by sen był zdrowy i efektywny.

Sposoby na sen

Jakby na to nie patrzeć, sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Zapewnia ciału odpoczynek, ale również pozwala się zregenerować i nabrać sił. Chroniczne zmęczenie i kolejne zarwane noce mogą się odbić na zdrowiu i funkcjonowaniu w ciągu dnia. Zdarza się jednak, że pomimo zapewnienia odpowiedniej ilości snu (zalecane 6-8 godzin) w dalszym ciągu czujemy się niewyspani. Warto wtedy sięgnąć po sposoby na sen, które pomogą efektywnie spędzić nocny czas.

Przede wszystkim warto zadbać o regularność. Stałe godziny snu pozwalają organizmowi wejść w odpowiedni rytm, a tym samym ustawić biologiczny zegar pod nasze potrzeby. Specjaliści zalecają, by zasypiać o 21-22, choć dla wielu osób to zdecydowanie za wcześnie. Wiele zależy również od trybu naszego życia oraz od tego, o której godzinie musimy wstać i oczywiście tego, jak nasz organizm lubi spożytkować swoją aktywność. Rytmiczność dnia jest jednak bardzo istotna zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Gadżety, klimat i kolory

Bardzo ważnym elementem zasypania jest miejsce, temperatura i klimat. Odpowiednie sypialnia, dopasowany materiał i półsztywna poduszka, która fizjologicznie podpiera kręgosłup to elementy, które wspierają dobry sen. Te powinny być dopasowane do wagi oraz ewentualnych schorzeń narządów ruchu. Nowoczesne materace dostosowują się do naturalnych krzywizn ciała, dając odpowiednie podparcie, a tym samym powodując, że rano wstaniemy wypoczęci oraz bez dolegliwości bólowych. Najlepsze sposoby na sen to wywietrzona sypialnia, w której utrzymywana jest temperatura do 19 stopni. To pomieszczenie w jasnych przyjemnych kolorach. To przestrzeń, w której nie oglądamy telewizji, nie pracujemy z komputerem i nie korzystamy ze smartfonów. Równie ważna jest oczywiście naturalna i przyjemna pościel – zarówno poszewka, jak i wypełnienie. Powinno być ono dostosowane do pory roku, by nie marznąć ani nie przegrzewać ciała. Nowoczesne materiały gwarantują termoregulację, oddychalność i są bardzo lekkie. Piżama z naturalnych materiałów powinna być również wygodna, by w żaden sposób nie krępować ruchów.
Niezwykle istotna jest nasza dieta. Nadużywanie alkoholu czy też napojów zawierających kofeinę w znaczący sposób odbija się na jakości snu oraz problemach z zasypianiem. Z drugiej strony ciężkostrawna kolacja zjedzona tuż przed położeniem się spać może wywoływać problemy trawienne a tym samym utrudniać zasypianie. Zdrowe życie i dbanie o aktywność oraz umiejętność wyciszenia się to najlepsze sposoby na sen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here