Jak wspomóc pamięć i koncentrację

Jest kilka sposobów na poprawę pamięci i koncentracji. Najlepszym z nich jest trening mózgu. Sprawdź, na czym polega i co jeszcze możesz zrobić, aby wspomóc swoją pamięć. Czy zmiana diety i elektrolity mogą pomóc w skupieniu uwagi?

Neurofitness, czyli trening mózgu

Wystarczy poświęcić jedynie kwadrans bądź pół godziny dziennie na ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację, aby po kilku tygodniach zauważyć efekty. Trening mózgu możesz wykonywać w komunikacji miejskiej, w przerwie na lunch lub w domu po powrocie z pracy.

Zacznij od rozwiązywania krzyżówek i łamigłówek, wykreślanek i rebusów, sudoku, a także… liczenia w pamięci! Regularne czytanie książek również pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację. Możesz też skorzystać z aplikacji na telefon, które wesprą Cię w nauce języka obcego.

Znajdź partnera do gry w szachy lub brydża i jak najczęściej umawiaj się z przyjaciółmi na planszówki. Systematyczne pobudzanie mózgu do pracy, pomoże Ci usprawnić umiejętności poznawcze. Dobierając ćwiczenia, pamiętaj, aby co jakiś czas je zmieniać, ponieważ mózg nie lubi rutyny.

Ćwicz wzrok

Jednym z ćwiczeń pomagających w skupieniu uwagi jest wodzenie oczami. Ruchy gałki ocznej korzystnie wpływają na współpracę obu półkul mózgu. „Narysuj” oczami ósemki i powtórz tę czynność kilka razy. Możesz też wodzić oczami z jednej strony na drugą. Dodatkowa korzyść? Nawilżysz gałki oczne bez użycia kropelek, co jest szczególne ważne dla osób pracujących przy komputerze.

Dobra dieta na pamięć i koncentrację

Za pamięć odpowiadają neurony w mózgu i układzie nerwowym, które przesyłają impulsy z jednego układu do drugiego – energię pobierają zaś z pożywienia. Możesz zatem poprawić swoją koncentrację za pomocą odpowiedniej diety. Ważne jest nie tylko to, co jesz, ale także to, w jaki sposób to robisz, Co to znaczy? Przede wszystkim należy jeść regularnie, około 4-5 posiłków dziennie.

W twoim menu powinny znaleźć się między innymi produkty z pełnego ziarna (jak chleb razowy lub żytni, kasze, makarony pełnoziarniste), świeże warzywa i owoce sezonowe, jajka, ryby morskie bogate w kwasy omega-3, oleje roślinne, orzechy, nabiał oraz od czasu do czasu chude mięso.

Nie musisz odmawiać sobie słodkości – gorzka czekolada o zawartości ponad 70 proc. kakao to zastrzyk energii dla mózgu. Kakao to również źródło magnezu, który korzystnie wpływa na układ nerwowy.

Nawadnianie organizmu

Aby poprawić pamięć i koncentrację, należy też regularnie pić wodę mineralną bogatą w cenne pierwiastki, soki owocowe i warzywne, a także elektrolity w tabletkach musujących bądź domowy izotonik składający się z wody, cytryny, miodu i szczypty soli.

Jeśli czujesz, że poziom koncentracji spada, nie sięgaj po kolejną filiżankę kawy. W tej sytuacji najlepiej zastosować elektrolity dla dorosłych, zawierające magnez, potas, wapń i sód. Elektrolity dla dorosłych kupisz w każdej aptece.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here