Karma dla szczeniaka

Jedzenie jest jedną z najważniejszych rzeczy w ludzkim, a także i w psim życiu. Według starego porzekadła stajemy się tym, co jemy. Pierwsze stałe jedzenie po mleku matki jest jedną z najważniejszych rzeczy dla młodego psiaka. Decyduje o dalszym rozwoju całego organizmu. Dobrej jakości pożywienie powinno składać się z profesjonalnie dobranych składników odżywczych. Proporcjonalnie powinno zawierać dobrej jakości białka, tłuszcze, węglowodany oraz oczywiście trochę błonnika. Szczeniak od młodości będzie przyzwyczajał się do nowych smaków i doznać. Warto przemyśleć wybór dobrej karmy dla szczeniaka i ją urozmaicić, ponieważ dorosły osobnik nie chętnie będzie zmieniał swoje żywieniowe nawyki.

Etykieta skarbnicą wiedzy

Przy wyborze karmy dla szczeniaka najważniejsze jest dokładne przeanalizowanie etykiety oraz składu karmy. Dobra karma powinna zawierać wysokie zawartości białka (25g na 100g suchej masy karmy) oraz tłuszczy (8,5g na 100g). Taki wysoki skład tych energetycznych składników jest spowodowany wysokim zapotrzebowaniem na materiały budulcowe oraz dające energię. Ważny jest także stosunek substancji mineralnych, głównie wapnia, fosforu oraz magnezu. Wysoki wskaźnik ten substancji jest potrzebny do prawidłowego rozwoju układu mięśniowego, nerwowego, kości oraz wrażliwych zębów. Małe rasy psów potrzebują mniejszych proporcji substancji odżywczych od ras większych.

Mięso – tak, zboża – nie

Dobra karma dla szczeniaka powinna zawierać wysokie zawartości świeżego mięsa. Szerokim łukiem należy omijać karmy dla szczeniaków na bazie różnych podrobów zwierzęcych. Młody organizm psiaka przede wszystkim do swego rozwoju potrzebuje aminokwasów egzogennych zawartych w dobrej jakości mięsa. Jako dodatki do karm mogą być dodawane gotowane warzywa wnoszące aromat do karmy. Nie są one dobrym źródłem substancji odżywczych, lecz ich mała ilość nie zagrozi życiu szczeniaka. Karmy na bazie zbóż są mało wartościowe, oraz groźne. Mogą powodować one szybki wzrost ciała, zwiększając metabolizm. Są one stosowane przede wszystkim w słabej jakości karmach jako tanie wypełniacze. Niedobrym pomysłem jest także kupowanie karm wzbogacanych chemicznymi dodatkami oraz różnymi ekstraktami. Ta niepotrzebna chemia nie wnosi nic dobrego do życia szczeniaka.

Karma sucha, czy mokra?

Dobrze zbilansowana karma może być podawana w formie suchej albo mokrej. W dużym stopniu zależy to od preferencji szczeniaka. Wraz z rozwojem zębów mlecznych poleca się stosowanie karm mokrych, nie nadwyrężających rosnących zębów, wraz z pojawieniem się zębów stałych można urozmaicić dietę szczeniaka podając karmę suchą. Pamiętajmy, że pierwszy stały pokarm stanowi o dalszym rozwoju szczeniaka. Syty szczeniak to zdrowy szczeniak.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here