Klimat niejedno ma imię

Co to jest klimat? To pytanie nurtuje wielu z was. Mnie być może także… Bo klimat może mieć naprawdę wiele znaczeń. Jakich? Spróbujmy sobie trochę to wyjaśnić…

Klimat może oznaczać ogół odczuć, które nam towarzyszą. Nie chodzi tutaj o ogólne odczucia, jakie się u nas mogą pojawić, a raczej o cechę jakiej rzeczy czy też miejsca. Bo na przykład przechadzając się wąskimi uliczkami śródziemnomorskiego miasteczka, pomyślimy sobie: „To miejsce ma klimat”, I czy chodzi nam wtedy o pogodę czy warunki atmosferyczne? Nie. Chodzi o swoistą magię tego miejsca. Fakt, że nam się podoba to miejsce. Bo przecież nie powiemy o czymś, co nam się nie podoba, że „ma klimat”. To by było niedorzeczne. To może być jedno ze znaczeń słowa „klimat”.

A czym jest klimat w sensie naukowym? Tu już trochę się powymądrzam. Klimat jest bowiem ogółem zjawisk pogodowych, występującym na danym obszarze w ciągu okresu wielu lat. Klimat ustalany jest na podstawie wieloletnich obserwacji różnych czynników – takich jak opady atmosferyczne, temperatura czy też wiatr. Klimat na Ziemi ukształtowany jest przez trzy procesy klimatotwórcze – krążenie powietrza, obieg ciepła i obieg wody, a także czynniki geograficzne – układ lądów i oceany oraz wysokość nad poziomem morza. Nasza planeta dzieli się na sześć stref klimatycznych – okołobiegunowy, umiarkowany, podzwrotnikowy, zwrotnikowy, podrównikowy i równikowy. Badaniem klimatu i wszystkiego, co z nim związane zajmuje się klimatologia.

Mam nadzieję, że taka odpowiedź was satysfakcjonuje…

http://www.kosmetomania.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here