Suburbia kuszą spokojem, malowniczym krajobrazem i świeżym powietrzem, czyli typowym sielskim wizerunkiem okraszonym nutą nostalgii. Natomiast w mieście jest dobry dostęp do edukacji, rozrywki i kultury, ponadto łatwiej znaleźć dobrze płatną pracę w swoim zawodzie. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze – mieszkanie w mieście czy dom na obrzeżach. Staramy się jednak podpowiedzieć, które rozwiązanie będzie bliższe Twojemu stylowi życia i lepiej zaprocentuje na przyszłość.

Zanim kupisz mieszkanie w mieście…

Musisz zdecydować, czy wolisz lokal z rynku wtórnego, czy nowe mieszkanie od dewelopera. Nieruchomości z drugiej ręki często są tańsze, dostępne „od zaraz” i mają swoją historię – co bywa zarówno zaletą, jak i wadą. Z kolei mieszkania z rynku pierwotnego są zbudowane według współczesnych standardów (np. duże przeszklenia, przestronne pomieszczenia, rozległe tarasy) i można kupić je w stanie deweloperskim lub wykończone pod klucz. Dobre firmy deweloperskie przywiązują dużą wagę do atrakcyjnej lokalizacji i wygody mieszkańców, dlatego  na rynku pierwotnym bez trudu znajdziesz mieszkanie z dobrym dostępem do infrastruktury (komunikacja miejska, szkoły, urzędy, sklepy), a zarazem niepozbawione otoczenia zieleni. Rozważając zatem pytanie – mieszkanie w mieście czy dom na obrzeżach, warto sprawdzić inwestycje z rynku deweloperskiego.

A może wybudujesz dom na przedmieściach?

Mieszkanie poza miastem ma wiele zalet, z którymi trudno polemizować  – większe poczucie bezpieczeństwa, brak smogu i korków, przyjazne otoczenie czy niska przestępczość. Własny dom to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i tych, którzy marzą o mieszkaniu z dala od gwaru wielkiego miasta. Ale czy to oznacza, że musisz zakasać rękawy i nieustannie kursować pomiędzy pracą, mieszkaniem a budową domu? Oczywiście, że nie! Możesz budować się zarówno w systemie gospodarczym (będzie ekonomicznie), jak i za pośrednictwem firmy, która wykończy dom do stanu deweloperskiego lub pod klucz. Nie musisz kupować materiałów, szukać budowlańców czy załatwiać formalności. Firma zrobi wszystko za Ciebie i zakończy budowę na takim etapie jak zechcesz. Coraz większą popularnością cieszą się również domy modułowe, wykonane z gotowych elementów  – ich budowa jest szybka i atrakcyjna finansowo, a ponadto wymaga od Ciebie minimum zachodu.  Jeśli zatem szukasz odpowiedzi na pytanie – mieszkanie w mieście czy dom na obrzeżach, zauważ, że budowa własnego domu nie musi być czasochłonna i problematyczna.

Czym kierować się przy wyborze lokalizacji nieruchomości?

Przy wyborze lokalizacji domu najpierw weź pod uwagę elementy już istniejące. Jeśli masz dzieci sprawdź odległość od żłobka/szkoły i rozkład linii autobusowych. Prześledź również ewentualną drogę do pracy – jak długo zajmie Ci dojazd i czy dotrzesz na miejsce środkami komunikacji publicznej? Dla nastolatków będzie ważny również dostęp do rekreacji i rozrywki – czy w okolicy znajduje się kino, pizzeria lub obiekty sportowe? Przed zakupem domu lub mieszkania warto zapytać o plan zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób możesz uniknąć ryzyka uciążliwego sąsiedztwa, np. drogi szybkiego ruchu czy oczyszczalni ścieków tuż pod Twoimi oknami.

Podsumowanie

Co jest lepsze – mieszkanie w mieście czy dom na obrzeżach? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz wziąć pod uwagę potrzeby Twoje i całej rodziny. Na czym zależy Wam bardziej – łatwym dostępie do pracy, edukacji, rozrywki czy spokoju, bezpiecznym sąsiedztwie i własnym ogródku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here