Centrala alarmowa służy do interpretacji wszystkich sygnałów z systemu. Główne jej rodzaje to Integra, Versa, Perfecta i Micra. Moduł rozbudowy służy do zwiększenia funkcjonalności centrali alarmowych. Dzięki nim można również wyposażyć system o możliwości automatyki domowej, co umożliwi zdalną regulację oświetleniem, dźwiękiem, energią czy temperaturą.

System alarmowy jest złożony z centrali alarmowej, manipulatora, sygnalizatora i czujników. Są to elementy mające określone parametry. Jednak istnieją urządzenia, dzięki którym można poszerzyć zakres możliwości całego systemu alarmowego.

Centrala alarmowa – główny element systemu alarmowego

Centrala alarmowa jest „sercem” całego systemu alarmowego. Dzięki niej wszystkie informacje z układu są interpretowane i przetwarzane na konkretne sygnały (np. sygnalizację dźwiękową). Każda centrala ma określoną liczbę linii dozorowych, które można podpiąć do systemu. Oznaczenie to jest zwykle określone w nazwie urządzenia. Centrale dzieli się też na przeznaczenie:

  • Integra – urządzenie do największych i najcenniejszych budynków, np. banki, sklepy jubilerskie (np. Integra 32 ma możliwe 32 wejścia);
  • Versa – centrala skierowana do mniejszych budynków, np. sklepów lub dużych domów jednorodzinnych (np. Versa 10);
  • Perfecta – urządzenie do prostych systemów przewodowych (Perfecta 16 lub 32);
  • Micra – najprostsza centrala do garaży, kiosków czy domków letniskowych.

Moduły rozbudowy centrali alarmowych

Do zwiększenia funkcjonalności centrali alarmowych służą moduły rozbudowy. Przykładem takiego urządzenia jest ekspander INT IORS, który umożliwia rozbudowę systemu alarmowego do 8 dodatkowych wejść przewodowych oraz 8 wyjść. Ten sprzęt może tylko obsługiwać urządzenia do 230 V. Inne rodzaje modułów rozbudowy to moduły podłączeniowe, przekaźniki i syntezatory.  Ekspanderów używa się zwykle w przypadku rozbudowy domu lub obiektu użytkowego o dodatkowe pomieszczenia, które również trzeba objąć systemem alarmowym.

Ekspandery w służbie automatyki domowej

Ekspandery rozbudowy przekształcają zwykłą centralę alarmową, która pełni rolę urządzenia antywłamaniowego w moduł automatyki domowej oraz kontrolera otoczenia. Dzięki temu można prowadzić znacznie wygodniejsze życie w mieszkaniu. Moduły rozbudowy odpowiadają za regulację:

  • oświetlenia – do obsługi jest maksymalnie 32 lampy z wybranym scenariuszem;
  • dystrybucji dźwięku – zmiana tonu oraz poziomu głośności w określonym momencie;
  • termoregulacji – w każdej chwili można zmienić temperaturę w mieszkaniu z dokładnością do 0,5 st. C;
  • energii – monitorowanie dostarczania energii i zwiększanie wydajności urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here