Napisanie rozprawki

Zanim zabierzemy się za napisanie rozprawki, powinniśmy się najpierw zastanowić, czym ona tak naprawdę jest.
Rozprawka to podstawowa forma prac klasowych w szkole. Jest to długa forma wypowiedzi, polegająca na wyrażeniu swojego zdania na wybrany temat lub tezy w nim zawartej.
Jak napisać rozprawke spełniającą wszystkie wymagania oraz oczekiwania nauczycieli ją oceniającą? Rozprawka będzie oceniana za takie aspekty jak na przykłąd treść, styl, segmentacje tekstu czy też słownictwo. W czasie jej pisania nie należy w żaden sposób lekceważyć świętego szablonu budowy. Dobra rozprawka składa się oczywiście z wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia. Podczas tych etapów przedstawiamy tezę, rozwijamy ją oraz na koniec jeszcze raz ją potwierdzamy.
W pierwszej części, czyli we wstępie autor rozprawki zobowiązany jest do przedstawienia tezy, z którą możemy się zgodzić lub też ją zanegować. Na podstawie podjętej przez nas decyzji przystępujemy do rozwinięcia swojej myśli, czyli przedstawienia argumentów, które przychodzą nam na myśl. Ostatnia część rozprawki to podsumowanie naszych przemyśleń. Nie można też zapomnieć o tym, że nasza praca musi też podkreślać wnioski, tak aby osoba czytająca pracę miała świadomość tego, że autor doskonale odnalazł się w temacie, ma swoje zdanie na temat danego zagadnienia.
Pisząc swoją rozprawkę powinniśmy się wystrzegać kilku podstawowych błędów, które często są popełniane. Na pewno nie trzeba rozprawki przesadnie rozbudowywać. Oczywiście, konieczne jest spełnienie wymagań odnośnie minimalnej liczby słów lub znaków, ale nie oznacza to, że należy przesadzać w drugą stronę. Rozprawka nie może opierać się na tak zwanym „laniu wody”, ponieważ stanie się automatycznie nudna i mało wyrazista. Rozprawka powinna zawierać przede wszystkim logiczne argumenty wyrażane w poprawnie skonstruowanych zdaniach. W rozprawce szczególną uwagę zwracajmy na język wypowiedzi. Używanie słów potocznych lub nawet powszechnie uznawanych za obraźliwe nie okaże się dobrym pomysłem. Ich obecność w tekście wpłynie negatywnie na jakość pracy, przez co zostanie niżej oceniona.

http://www.stazmalzenski.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wyjść z depresji?
Następny artykułPlanowanie diety

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here