Nietypowe metody ostrzenia noży

Jakość każdego sprzętu z czasem ulega obniżeniu, a zatem i ostrość noża wraz z jego rosnącym zużyciem będzie coraz bardziej spadać. Jak temu zapobiec? Sprawa jest prosta i dość oczywista. Nóż trzeba naostrzyć, sięgając po profesjonalną ostrzałkę do noży albo… posługując się jedną z poniższych metod – niektóre z nich są naprawdę niekonwencjonalne.

Ostrzenie o parapet

Osoby obawiające się o swoje parapety od razu mogą przejść do kolejnego punktu, jednak nie da się ukryć, że ta metoda naprawdę świetnie działa. Parapet musi być oczywiście kamienny. Metody w żadnym wypadku nie należy testować na powierzchniach drewnianych, plastikowych bądź ceramicznych.

W praktyce wygląda to tak, że ostrze noża ustawia się pod kątem jakichś trzydziestu stopni, a następnie przesuwa się nim po parapecie, wykonując ruchy w jedną i drugą stronę.

Ostrzenie o kubek

Technika bardzo podobna do poprzedniej, tyle że łatwiejsza w zastosowaniu, bo niewymagająca posiadania kamiennego parapetu. Kubek potrafi zadziałać niczym profesjonalna ostrzałka do noży. Wystarczy odwrócić go na drugą stronę, by ostrzałką stało się jego dno.

Teraz nóż znów ustawia się pod kątem jakichś trzydziestu stopni i przejeżdża się nim delikatnie po dnie kubka. Przy tej metodzie należy jednak zachować sporą ostrożność, aby nie doprowadzić do stępienia ostrza.

Ostrzenie o nóż

Jeżeli natomiast ma się pod ręką wyłącznie dwa różne noże, naostrzenie przynajmniej jednego z nich również staje się możliwe i to bez użycia profesjonalnej ostrzałki do noży! Przynajmniej jednego, bo niestety ten drugi wskutek przeprowadzonej techniki może ulec zniszczeniu, o czym trzeba pamiętać.

Z tego względu metoda ta ma być ostatecznością, którą stosuje się wtedy, gdy naprawdę nie ma się innego wyboru. Nóż należy przesuwać po drugim nożu. Aby zrobić to umiejętnie, trzeba mieć w tym jednak wprawę.

Ostrzenie o ostrzałkę

Tak naprawdę jednak żadna z powyższych metod nie zastąpi tego, co oferuje profesjonalna ostrzałka do noży. Po ten sprzęt koniecznie trzeba sięgnąć. Jest on taką podstawą wyposażenia każdej kuchni.

Nawet taką porządną ostrzałkę da się zresztą kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Nie ma żadnego sensownego powodu, by tego nie robić i dalej ostrzyć noże starodawnymi (i kiepskimi) metodami.

Profesjonalne ostrzałki do noży dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here