Profesjonalne narzędzie do cięcia styropianu – nóż termiczny

0
1639

Dzisiejszy artykuł poświecimy tematyce noży. Nie będą to jednak ani ostrza wykorzystywane w myślistwie, ani zastawa stołowa, którą każdy z nas posiada w kuchni. Odejdziemy w stronę narzędzi przemysłowych, które wykorzystują do pracy wysoką temperaturę. Nóż termiczny to specjalne ostrze, które przecina materiały nie tyle ze względu na ostrą krawędź, co wysoką temperaturę, do której ta krawędź jest podgrzewana.

Zasada działania noża

Z zalet noża termicznego korzysta się najczęściej w przypadku cięcia tworzyw sztucznych. Doskonale nadają się np. do cięcia styropianu, czy materiałów o podobnej strukturze. Dzięki temu otrzymujemy bardzo precyzyjne krawędzie, a w sam proces cięcia nie trzeba wkładać dużej siły fizycznej. Nóż termiczny sprawdzi się również w przypadku cięcia tworzyw tj. polipropylen, plietylen, plistyren. Wiele zależy od struktury tworzywa, z jakim mamy do czynienia, dlatego warto sprawdzić zakres działania noża, jak również możliwość cięcia konkretnego tworzywa. Teki informacje najczęściej znajdziemy na stronie producenta. Jeśli chodzi o modele, w jakich Ci proponują nóż termiczny, to zróżnicowanie jest dosyć duże. Znaczenie będzie miała długość ostrza, jak również temperatura, w jakiej będzie ono pracować. Wszystkie noże zasilane są elektrycznie, dlatego należy wziąć również pod uwagę, że do pracy konieczne będzie podłączenie do prądu. Większość noży jest w stanie nagrzewać się nawet do 500 st. Celsiusa. Taką temperaturę osiąga się w ciągu 5 sekund, czyli trzeba przyznać, że dosyć szybko. Działanie noża termicznego reguluje się za pomocą kilkunastostopniowej skali. Najbardziej zaawansowane urządzenia mają nawet po 16 poziomów. Znaczenie ma również głębokość cięcia czy chociażby kształt rączki, który po pierwsze powinien zapewniać dobrą pozycję do precyzyjnego cięcia, a po drugie spełniać wszystkie względy bezpieczeństwa.

Względy bezpieczeństwa

Z takich narzędzi korzysta się w głównej mierze w magazynach, halach przemysłowych. Większość z nich pracuje z bardzo wysokimi temperaturami, dlatego bardzo ważne jest zachowanie ostrożności, zarówno podczas pracy, jak i po jej zakończeniu, kiedy to trzeba upewnić się, że urządzenie zostało odłączone. Producent zadbał o to, aby każdy nóż termiczny posiadał szereg zabezpieczeń, które mają sprawić, aby wszystko odbywało się, jak należy. Mimo wszystko, zanim zabierzemy się za korzystanie z takiego narzędzia, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i zasadami działania. Najlepiej, jeżeli z noży termicznych korzystają specjaliści, którzy mieli już do czynienia z takim sprzętem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here