Salon z jadalnią

Salon z jadalnią to idealne połączenie. Choć każde z tych pomieszczeń pełni zupełnie inną funkcję, mają pewne cechy wspólne, które sprawiają, że doskonale się uzupełniają. Zarówno w salonie, jak i w jadalni domownicy spotykają się, by wspólnie spędzać czas. Również odwiedzających nas gości możemy podjąć w każdej z tych stref. Jeśli dodatkowo jadalnia bezpośrednio sąsiaduje z kuchnią, razem tworzą wyjątkowo funkcjonalną przestrzeń. Warunkiem jest jednak odpowiednia aranżacja każdego pomieszczenia. Jak urządzić salon z kuchnią, by wnętrze było harmonijne i wygodne zarazem?

Projekt salonu z jadalnią — spójność przede wszystkim

Chcąc stworzyć nowoczesny salon z jadalnią, należy zadbać o to, by przestrzenie te tworzyły spójną całość. Nawet jeśli planujemy w jakiś sposób podkreślić ich odrębność, nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której każda z nich będzie urządzona w zupełnie innym stylu. Jednocześnie nie musimy się obawiać, że taki projekt jadalni z salonem będzie nudny. Efekt różnorodności tworzą zupełnie różne meble. Jeśli jednak chcemy zaakcentować różnice między każdą z tych dwóch stref, możemy w każdej z nich umieścić nieco inne dodatki, takie jak lampy, tekstylia czy dywany. Należy jednak wówczas dopilnować, by „baza” była wszędzie taka sama. Może być nią np. kolor ścian, mebli lub podłogi. Będzie stanowić wspólny mianownik, podkreślający wrażenie spójności. Przykładowo, dodatki do białego salonu mogą być nieco inne niż w jadalni — tu możemy postawić na miękkie, puszyste tapicerki, koce i poduszki, a tam elementem ozdobnym będzie np. kolekcja roślin doniczkowych. Jednocześnie biel jako dominujący kolor będzie spajać całą przestrzeń, stanowiąc idealne tło dla nowoczesnego, ale i przytulnego salonu z jadalnią.

Starannie dobierz oświetlenie

Oświetlenie należy do tych elementów aranżacji jadalni z salonem, które mają znaczenie zarówno dla jego funkcjonalności, jak i panującego we wnętrzu klimatu. Dlatego wybór lamp oraz ich umiejscowienie musi być w tym przypadku wyjątkowo starannie przemyślane.

W przypadku pomieszczeń pełniących wyłącznie funkcję salonu rolę oświetlenia głównego pełni zazwyczaj pojedyncza lampa sufitowa lub klasyczny żyrandol. Jeśli jednak jedno wnętrze podzielone jest na minimum dwie strefy, tak jak ma to miejsce w przypadku jadalni z salonem, należy zadbać o to, by w każdej z nich znalazło się osobne źródło światła.

Oprócz tego należy zadbać o dodatkowe niewielkie lampki, mające na celu doświetlenie konkretnych punktów. W projekcie salonu z jadalnią mogą znaleźć się np. lampy stojące ulokowane w pobliżu kącika wypoczynkowego, mała lampka nocna na stole, a nawet miejsce na świece. Praktyczne i klimatyczne zarazem mogą być również podświetlenia w postaci lampek lub profili LED umieszczonych pod sufitem lub przy niektórych ściankach.

Projekt salonu z kuchnią — samodzielnie czy z architektem?

Powyższe wskazówki to oczywiście tylko pobieżne wskazanie kwestii, które trzeba rozważyć, chcąc urządzić jadalnię połączoną z salonem. Zanim jednak zaczniemy urządzać wnętrze, musimy stworzyć jego projekt.

Obecnie dysponujemy wieloma narzędziami, które pozwalają nam samodzielnie planować wystrój, a także czerpać inspirację dla salonu z jadalnią i innych wnętrz, niezależnie od ich rodzaju, stylu czy metrażu. W Internecie możemy znaleźć liczne programy, dzięki którym możemy sporządzić własny projekt salonu z jadalnią, uwzględniając przy tym meble i dodatki łatwo dostępne w sklepach. To jednak wymaga pewnej wyobraźni przestrzennej i zmysłu plastycznego; bardzo pożądana jest także znajomość aktualnych trendów.

Jeśli nie czujemy się na siłach, możemy skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz, który sporządzi dla nas indywidualny projekt. Pomoc specjalisty pomoże też określić, czy nasz pomysł na salon z jadalnią można zrealizować w pomieszczeniu, jakim dysponujemy; w razie potrzeby uzyskamy też wskazówki niezbędne do tego, by uzyskać efekt maksymalnie zbliżony do tego, co sobie wymarzyliśmy.

Znajomość aktualnych trendów w urządzaniu wnętrz, atutów przestrzeni, jaką się dysponuje oraz garść inspiracji to najlepszy przepis na idealną aranżację. Gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem, które pełni kilka funkcji, należy szczególnie zadbać o to, by każdy element wystroju był dokładnie przemyślany. Co ważne, musi pasować nie tylko do wizji wymarzonego wnętrza, ale i trybu życia oraz przyzwyczajeń użytkowników. Dzięki temu nawet mały salon z jadalnią będzie stanowić idealny duet, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb domowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here