Studia kluczowym wyborem

Życie wielu osób przebiega według pewnych schematów. Każdy chodzi do szkoły podstawowej, a następnie do szkoły średniej. Warto zauważyć, że już nie każdy kończy szkołę średnią. W Polsce istnieje obowiązek nauki do momentu osiągnięcia pełnoletności, w związku z którym po ukończeniu osiemnastu lat każdy indywidualnie decyduje, jak będzie wyglądać jego dalsze życie. Są jednak osoby dla których skończenie szkoły średniej nie jest szczytem marzeń. Zdanie matury to tylko przepustka do dalszego zdobywania wykształcenia. Wiele osób decyduje się w dzisiejszych czasach na podjęcie nauki na studiach. Po części taka decyzja spowodowana jest nadzieją na znalezienie lepiej płatnej pracy w przyszłości. Dla wielu jednak to również możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Szkoła średnia często przegrywa pod tym względem. Konieczne jest ukończenie wszystkich przedmiotów w związku z czym często brakuje czasu na dogłębne poświęcenie się określonym zagadnieniom. Studia są niejako odpowiedzią na takie problemy.
Wielu absolwentów szkół średnich chce iść na studia. Duży odsetek z nich nie wie jednak, co chciałoby robić w dorosłym życiu. Panuje u nich przeświadczenie, że studia są po to, aby zdobyć wyższe wykształcenie. Dzisiejszy rynek pracy na skutek masy takich absolwentów odszedł w pewnym sensie od patrzenia na wykształcenie. Skończone studia, patrząc że jest to dzisiaj objaw masowy, nie są gwarantem zdobycia wystarczającej wiedzy. Oczywiście zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda wśród studentów, którzy interesują się studiowaną przez nich tematyką. Cała reszta jeszcze przed podjęciem decyzji zastanawia się, jakie są kierunki studiów. Odpowiedzi są przeróżne, bowiem w dzisiejszych czasach studiować można praktycznie wszystko. Pytanie jakie są kierunki studiów zadane przez osobę nie wiedząca, co chciałaby robić w przyszłości nie jest pytaniem straconym. Warto jednak je w pewien sposób zmodyfikować i można w ten sposób dojść do konstruktywnych wniosków. Zamiast pytać, jakie są kierunki studiów można zapytać, które z tych kierunków ułatwią znalezienie dobrze płatnej pracy. Skończenie perspektywicznych studiów nie gwarantuje jednak, że zaraz po nich absolwent stanie się milionerem. Konieczne jest nabycie wiedzy z danej specjalizacji, a to nie jest tożsame z ukończeniem studiów. Kolejnym krokiem, istotnym z punktu widzenia planowania kariery, jest znalezienie pracy w zawodzie. Można domniemać, że w przypadku przyszłościowych kierunków proces poszukiwania będzie jednak zdecydowanie krótszy i bardziej owocny.
Samo pytanie jakie są kierunki studiów może prowadzić do uzyskania różnych odpowiedz. To, w jaki sposób ta sytuacja zostanie wykorzystana zależy od modelowania obecnej sytuacji przez daną osobę. Tak jak już wspomniano, studiować można prawie wszystko. Dzisiejsze kierunki studiów nie ograniczają się do tych podstawowych, jak na przykład ekonomia, zarządzanie, czy matematyka. W ramach studiów pojawia się wiele kierunków specjalistycznych, które pozwalają zgłębić wiedzę w danej gałęzi wchodzącej w skład dziedziny. Przykładem mogą tu być na przykład studia na kierunku zarządzanie lotnictwem. Jak widać, taki kierunek odnosi się do zarządzania, jednakże nie jest to typowe ogólnikowe zarządzanie. Odnosi się do ściśle określonej branży, a że na skutek rozwoju nauki jest obszerny, to daje to możliwość utworzenia odrębnej ścieżki kształcenia.
Przykładów takich, jak powyżej jest mnóstwo. Sam kierunek matematyka jest już dzisiaj zbyt ogólny. W skład zagadnień matematycznych wchodzi bowiem na przykład matematyka finansowa, która może zostać wykorzystana w przyszłej pracy w banku na stanowisku analityka. Doskonale widać, że pytanie jakie są kierunki studiów może, ale nie musi prowadzić do podjęcia prawidłowej decyzji. W najgorszej sytuacji są Ci, którzy wiedzą, że chcą iść na studia, a jednocześnie nie wiedzą, co je tak na prawdę interesuje. Skończenie takiego kierunku studiów nie będzie dla takiego absolwenta żadną wartością dodaną. Nawet zakładając, że znajdzie pracę w zawodzie tożsamym do ukończonych studiów, to szybko może pojawić się tu problem wypalenia zawodowego. Taki problem pojawi się w związku z tym, że student męczył się przez kilka lat na takich studiach, a teraz dodatkowo musi pracować w zawodzie, który go zupełnie nie interesuje.
Samo pytanie, jakie są kierunki studiów, wpisane w wyszukiwarkę są różne odpowiedzi. Wspomniano wyżej, że studiować można praktycznie wszystko i jest to prawdą. Niemniej jednak warto poświęcić chwilę czasu na wyszukanie odpowiedniego kierunku studiów tożsamego z zainteresowaniami i odpowiedniej uczelni, która ma taki kierunek w ofercie. Lepiej jest studiować coś, co jest uważane za kierunek mało przyszłościowy, a jest związane z tokiem zainteresowań przyszłego studenta, niż decydować się na studia przyszłościowe, które zupełnie kogoś nie interesują. Zainteresowania mogą sprawić, że dana osoba stanie się specjalistą nawet w mało przyszłościowej, czy niszowej dziedzinie. To pozwoli na osiągnięcie satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wyższe zarobki. Ukończenie studiów przyszłościowych z konieczności spowoduje sytuację, w której absolwent prawdopodobnie będzie popularnym przeciętniakiem. Nie dość, że nie będzie mógł liczyć na uzyskanie satysfakcji, to dodatkowo jego wynagrodzenie nie będzie adekwatne do ukończonych studiów, ponieważ nie będzie chciał w pełni poświęcać temu, co tak na prawdę robi codziennie. Praca będzie kojarzyła się wyłącznie z codziennym obowiązkiem. To w perspektywie czasu doprowadzi do szybkiego wypalenia zawodowego oraz pogorszenia psychicznego stanu zdrowia. Taki pracownik będzie chodził przytłoczony codziennymi obowiązkami, nie będzie czerpał satysfakcji z życia również prywatnego. Nie można bowiem być zadowolonym z życia, wykonując przez większą część dnia obowiązki, których się nienawidzi.
Powyższe przykłady mogą prowadzić do konkluzji, że pytanie jakie są kierunki studiów może być przydatne jedynie wówczas, gdy prowadzi do pojawienia się dalszych rozważań, które zostaną rozwiązane w odpowiedni sposób.

https://www.eduranking.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca Dublin
Następny artykułZarobki kosmetyczki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here