Uzdatnianie wody w akwarium

Jeśli zamierzasz hodować rybki, musisz poznać zasady dotyczące utrzymywania wody, w której będą pływać w optymalnym stanie. Konieczna jest nie tylko regularna wymiana wody, ale również jej oczyszczanie, uzdatnianie i filtracja. W poniższym tekście znajdziesz wszystkie informacje w zakresie najlepszych metod na uzdatnianie wody w akwarium. Zachęcamy do lektury wszystkich miłośników akwarystyki.

Po co uzdatniać wodę w akwarium?

Uzdatnianie wody w zbiorniku dla ryb hodowlanych jest konieczne, aby zapewnić im optymalny komfort bytowania. Uzdatnianie pozwala przede wszystkim zachować należyte ph wody, zapobiega wahaniom w zakresie flory bakteryjnej. Co więcej, uzdatnianie pozwala na usuwanie odchodów oraz resztek pożywienia dla ryb. 

Należy również podkreślić, że filtr zewnętrzny czy też filtr wewnętrzny do akwarium pozwala nie tylko uzdatniać, ale także eliminować niekorzystne dla ryb substancje, jak na przykład chlor. Uzdatnianie sprawia, że woda staje się nie tylko nieskazitelnie czysta i przejrzysta, ale również jest doskonale dotleniona, co ma ogromne znaczenie dla żyjących w akwarium rybek.

Jak uzdatniać wodę w akwarium?

Najczęściej wykorzystywaną metodą automatycznego i w pełni skutecznego filtrowania wody w akwarium jest stosowanie filtrów. Największą popularnością cieszy się filtr zewnętrzny albo wewnętrzny. Tego rodzaju osprzęt działa całkowicie automatycznie, a właściciel akwarium musi jedynie pamiętać o regularnej wymianie filtrów po ich zużyciu. 

Jak wybierać filtr do akwarium? Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim pojemność zbiornika wodnego. Dobry filtr pozwala przefiltrować całą wodę w akwarium przynajmniej raz na godzinę. 

Filtr wewnętrzny jest stosunkowo tani i nadaje się do mniejszych zbiorników, ale jego wadą może być to, że zabiera miejsce w akwarium. Filtr zewnętrzny sprawdza się za to w większych akwariach, nie zabiera miejsca w zbiorniku i można wybierać wiele różnych wkładów wedle indywidualnych preferencji. 

Czy wiesz, że niektóre zbiorniki dla ryb zawierają już filtr do uzdatniania wody w zestawie? Pamiętaj jednak, że nie zawsze będzie on odpowiedni. Musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę gatunek ryb, jakie chcesz hodować. Co więcej, niektóre filtry nadają się nie tylko do uzdatniania wody dla ryb, ale również mieszczącej się w zbiorniku roślinności. 

Do wyboru jest filtracja mechaniczna, biologiczna oraz chemiczna. Ta ostatnia najczęściej wykorzystywana już w krytycznych sytuacjach, kiedy woda w akwarium została zanieczyszczona substancją chemiczną. 

Akcesoria do uzdatniania wody w akwarium to oczywiście nie wszystko, aby móc utrzymać stan jakości całego zbiornika i zapewnić rybom optymalne warunki bytowania. Nie zapomnij również o oświetleniu, podgrzewaczu wody, roślinności i oczywiście właściwym doborze ryb. Niektóre gatunki mogą się nie tolerować albo preferują różne warunki w wodzie. Tak naprawdę akwarystyka wymaga sporego zaangażowania, może być pasją, ale nie da się ukryć, że wymaga też sporego nakładu czasu, wiedzy oraz finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here