Coraz więcej osób ma świadomość paradoksalnej zasady oszczędzania – musisz najpierw wydać więcej, aby później płacić mniej. Dotyczy to zwłaszcza materiałów budowlanych i instalacji grzewczych, ale dziś przyjrzymy się oświetleniu. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że żarówki tradycyjne – choć kosztują zaledwie kilka złotych – zużywają najwięcej prądu i tym samym windują rachunki w górę. Dlatego, ku chwale energooszczędności, przerzuciliśmy się na tańsze w eksploatacji źródła światła. Pozostaje jednak pytanie co wybrać – żarówki energooszczędne czy LED-y?

Co jest tańsze?

Biorąc pod uwagę kryterium ceny, przewagę zyskują żarówki energooszczędne, zwane też świetlówkami. Świetlówka o mocy 11 W (odpowiednik tradycyjnej żarówki o mocy 55 W) to koszt 4 zł, przy czym za świetlówkę znanych producentów zapłacimy niecałe 20 zł. Cena „żarówki” LED o mocy 6 W (odpowiednik mocy 50 W) wynosi ok. 4,50 zł. Teoretycznie ceny porównywalne, więc gdzie tkwi haczyk? Otóż tańsze LED-y są nietrwałe i słabej jakości. Zdarza się, że wypalają się po kilku miesiącach użytkowania i migoczą podczas pracy. Za produkty markowe trzeba zapłacić nawet 50 zł za sztukę, co przy dziesięciu lampach daje niebagatelną kwotę 500 zł. Przy wyborze żarówki LED warto kierować się przede wszystkim ilością emitowanych lumenów – może się bowiem okazać, że „odpowiednik 100 W” zapewnia słabsze światło niż tradycyjna żarówka 50 W.

Koszty eksploatacji

Jeśli myślimy perspektywicznie i zależy nam na maksymalnym obniżeniu rachunków za prąd, odpowiedź na pytanie co wybrać – żarówki energooszczędny czy LED-y, jest jasna.  Żarówki LED pozwalają zmniejszyć koszty oświetlenia nawet o 80%! Warto również wziąć pod uwagę, że świetlówki pobierają najwięcej prądu w momencie startu i nagrzewania, dlatego im częściej zapalamy taką żarówkę, tym większe rachunki płacimy. Żarówki LED świecą od razu maksymalnym światłem, a pobór mocy jest mniej więcej stały.

Jakość emitowanego światła

Co świeci lepiej – żarówki energooszczędny czy LED-y? Tym razem nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O ile barwa światła to czynnik do subiektywnej oceny – niektórzy wolą ciepłe, inni neutralne lub chłodne, o tyle nasycenie i kąt padania światła raczej nie podlegają dyskusji. Żarówki LED instalowane w oświetleniu głównym powinny mieć 1300 lumenów, co jest odpowiednikiem żarówki 100 W, natomiast żarówka LED emitująca 570 lumenów świeci jak tradycyjna żarówka  o mocy 50 W. W przypadku LED-ów istotny jest również kąt świecenia – im szerszy, tym większe rozproszenie światła. Szeroki kąt sprawi, że światło obejmie swoim zasięgiem większą część pomieszczenia, jednak zmniejszy się jego intensywność i może nie zapewnić Ci spodziewanego komfortu.  Dlatego wiele osób wykorzystuje LED-y do oświetlenia pomocniczego np. w lampkach nocnych i stołowych, kinkietach oraz do oświetlenia blatu kuchennego i schodów. Przy wyborze źródeł światła do oświetlenia głównego w lampach sufitowych, wiele osób stawia na energooszczędne świetlówki, które zapewniają przyjemne i mocne światło.

Co wybrać – żarówki energooszczędne czy LED-y?

Technologia LED idzie do przodu i coraz łatwiej można znaleźć żarówki o zadowalającym stosunku ceny do jakości emitowanego światła. Żarówki te z powodzeniem mogą zastąpić halogeny sufitowe i źródła światła stosowane przy oświetleniu pomocniczym. W porównaniu do świetlówek są również bezpieczniejsze – nie nagrzewają się i nie zawierają szkodliwej rtęci. Z pewnością nie warto inwestować w najtańsze LED-y, gdyż z uwagi na  wadliwość i niską trwałość, oszczędności są tylko pozorne. Z kolei żarówki energooszczędne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zapalamy lampy na dłuższy czas i potrzebujemy mocnego oświetlenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here