Badanie nasienia

Diagnostyka leczenia niepłodności zawsze rozpoczyna się od podstawowych badań nasienia u mężczyzn oraz parametrów hormonalnych i badań narządu rodnego u kobiet. Są to pierwsze najważniejsze badania, po wykonaniu których lekarz podejmuje decyzję co do dalszego leczenia czy ewentualnych zabiegów. Jeśli po minimum roku regularnego współżycia para wciąż nie może doczekać się ciąży, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Jak przebiega badanie nasienia?

Badanie nasienia można wykonać niemal w każdej placówce leczenia niepłodności. Urządzenia i metody badań są zbliżone, dlatego nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na badanie nasienia Częstochowa czy badanie nasienia Katowice – każdy z tych wyników będzie tak samo miarodajny.

Badanie nasienia polega na oddaniu spermy do specjalnej probówki w drodze masturbacji. Cały proces odbywa się w całkowitej intymności, w specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu, do którego nikt poza pacjentem nie ma wstępu.Podczas badania nasienia mężczyzna nie może być przeziębiony, nie może mieć gorączki ani być w trakcie antybiotykoterapii. Zaleca się również, aby powstrzymał się od współżycia na co najmniej dwa-trzy dni. Wynik badania najczęściej dostępny jest tego samego dnia w formie elektronicznej.

Jakie parametry sprawdza się podczas badania nasienia?

Badanie nasienia weryfikuje ilość plemników w ejakulacie, ich żywotność, ruchliwość, morfologię i budowę. Obecnie dostępne są zaawansowane techniki badania nasienia, które dostarczają niezwykle precyzyjnych informacji, które pozwalają lepiej przygotować parę do leczenia lub procedury in vitro.

Kiedy należy poddać się badaniu nasienia?

Najczęściej na badanie nasienia kieruje lekarz, kiedy po roku regularnego współżycia nie pojawia się upragniona ciąża i kiedy zostaną wykluczone jakiekolwiek schorzenia u żony czy partnerki. Na badanie nasienia Częstochowa czy badanie nasienia Katowice nie trzeba umawiać się z dużym wyprzedzeniem. Nie należy z nim również zwlekać. Dobra wiadomość jest również taka, że w przypadku złego wyniku istnieje wiele sposobów, aby jakość nasienia poprawić (za pomocą diety wspierającej płodność czy odpowiednich leków i suplementów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here