Bielizna poporodowa – porady

Stosowanie bielizny poporodowej to sprawa, która wywołuje sporo dyskusji i pytań u większości kobiet w ciąży. Konieczna jest bowiem w tym okresie szczególna dbałość o zdrowie, pielęgnację i higienę miejsc intymnych. Co należy wiedzieć w tej kwestii? Jaką nosić bieliznę po porodzie?

Bielizna poporodowa – dlaczego jest ważna?

Poród to dla niemal każdej kobiety dość trudny moment, który wiąże się zwykle z powstaniem ran okolic intymnych, wymagających zagojenia. W czasie połogu dochodzi do częstych i niejednokrotnie obfitych krwawień z dróg rodnych. Świeżo upieczona mama musi zadbać o siebie, często się podmywając, rezygnując z kąpieli na rzecz prysznica, używając podkładów i podpasek, a także ręczników papierowych zamiast materiałowych do wycierania się. Noszenie zwykłej bielizny, zwłaszcza ze sztucznych materiałów, jest w tym czasie często niemożliwe lub po prostu niewskazane z przyczyn medycznych. Tkanina taka utrudnia dopływ powietrza, a to z kolei przeciąga proces dojścia do pełnego zdrowia i może wywołać niepotrzebne mnożenie się bakterii. Stosowanie specjalnej bielizny poporodowej jest w takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, szczególnie że minimalizuje ryzyko wystąpienia wszelkich infekcji.

Majtki po porodzie – które?

Kobiety, pakując rzeczy do szpitala, często mają problem, nie wiedząc, jaką nosić bieliznę po porodzie i co w związku z tym zabrać ze sobą. Wiemy już, że zwykła bielizna nie zawsze jest najlepszą opcją, szczególnie w pierwszych dniach po przyjściu dziecka na świat. Dostępne w sklepach i aptekach majtki dla kobiet w połogu są znacznie korzystniejsze, jednak istnieje wiele ich rodzajów. Na które zatem zdecydować się? Wybór ten to oczywiście bardzo indywidualna sprawa – każdy poród jest inny, podobnie zresztą jak kobiecy organizm. Często kupowane są majtki siateczkowe, składające się z wielu bardzo drobnych oczek, co ułatwia skórze oddychanie. Bielizna poporodowa musi przecież przepuszczać w odpowiednim stopniu powietrze – tylko w ten sposób rana na kroczu ma szansę się zagoić. Ponadto powinna być odpowiednio dopasowana, ponieważ musi dodatkowo utrzymać wkład lub podpaskę, a te w czasie połogu zazwyczaj są największych rozmiarów. Lepiej natomiast zrezygnować z modeli zbyt obcisłych. Warto dodać również, że bielizna poporodowa kupowana w aptekach często jest jednorazowego użytku.

Stosowanie bielizny poporodowej a cesarskie cięcie

A jaką nosić bieliznę po porodzie zakończonym cięciem cesarskim? W takim wypadku również ważna jest higiena, jednak szczególną uwagę należy przywiązać do ran na brzuchu. Warto zatem zdecydować się na stosowanie bielizny poporodowej z wyższym stanem, czyli sięgającą powyżej pępka, aby nie doprowadzać do dodatkowych podrażnień w okolicy nacięć. Produkowane są nawet specjalne modele majtek z wkładką silikonową, korzystnie oddziałującą na ranę poprzez łagodzenie wielu nieprzyjemnych objawów. Z całą pewnością bielizna poporodowa – bez względu na to, czy poród był naturalny czy nie – musi być wygodna i komfortowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here