Czym jest dobre wychowanie?

Na początku, warto wyjaśnić, co to jest dobre wychowanie. Otóż jest to
tak zwany savoir-vivre, słowo pochodzi z języka francuskiego. Oznacza wiedzieć-żyć, a tłumaczy się je bardziej precyzyjnie jako sztuka życia.
Każdy z nas, z dorosłych ludzi, teoretycznie powinien wiedzieć, co to jest dobre wychowanie, jak zachować się w odpowiednich sytuacjach, momentach, miejscach.

Wiedząc, co wypada a czego nie, pokazujemy drugiej osobie, że darzymy ją szacunkiem. Dotyczy to zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci. Mężczyzn i kobiet. Brzmi bardzo górnolotnie, a mowa jest o bardzo przyziemnych kwestiach.
Dookoła nas jest pełno nakazów, zakazów, sugeruje się ludziom co robić, czego unikać, jak się zachować. W domu rodzice wymagają od swoich dzieci dobrego wychowania oraz zachowania, w szkole nauczyciele od dzieci oczekują szacunku. W pracy szef domaga się od przełożonych uwagi i sumiennego wykonywania obowiązków. W restauracjach panują odgórnie przyjęte normy i zasady, do których należy się dopasować.

W sklepach, w galeriach czy marketach, podczas robienia zakupów, także są nam narzucane pewne rzeczy, do których po prostu trzeba się ustosunkować. Tego wymaga od nas poważne podejście i traktowanie z szacunkiem właściciela sklepu. Przychodzimy zrobić zakupy o określonej godzinie, nie wypada wpadać na samo zamknięcie sklepu, kiedy personel w nim pracujący marz,y aby po całym dniu nareszcie zakończyć pracę. Nie przekładamy towaru z półki na półkę w sklepie spożywczym, nie zostawiamy po sobie fury ubrań w sklepie z odzieżą.
Nie krzyczymy, biegające dzieci po sklepowych alejkach staramy się uspokoić.

Co to jest dobre wychowanie? Okazanie szacunku drugiemu człowiekowi. Miejsce nie ma przy tym żadnego znaczenia. Warto o tym pamiętać.

http://www.colorowo.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here