Dieta bezglutenowa

Życie bez pszenicy, żyta, orkiszu i innych zbóż? Mimo że wydaje się niemożliwe, dla osób z nietolerancją glutenu to norma. Ale co to tak naprawdę oznacza glutenfree? Które produkty zawierają dużo glutenu, a które wcale? I czy dieta bezglutenowa ma sens także dla osób bez nietolerancji? Odpowiadamy!

Czym jest gluten i dieta bezglutenowa?

Gluten to białko występujące w wielu rodzajach zbóż. Działa jako ważne białko zapasowe, które pomaga roślinie rosnąć. Gluten ma właściwości żelujące, stabilizujące, sklejające i wiążące wodę. Dlatego też gluten jest często używany jako rodzaj „kleju” w przemyśle spożywczym, szczególnie przy przygotowywaniu wypieków. Tak naprawdę nie ma dowodów, że odrzucenie produktów zawierających gluten przynosi jakiekolwiek pożądane efekty osobom, które nie cierpią na nietolerancję glutenu. Wiele takich produktów zawiera jednak wiele innych pożytecznych składników, dlatego warto rozważyć wprowadzenie ich do swojej diety. To, że takie produkty są w modzie, idealnie pokazują pułki, a raczej ogromne strefy w supermarketach, które są poświęcone zdrowej żywności (w tym również produktom glutenfree).

Dieta bezglutenowa a utrata wagi

Czy dieta bezglutenowa prowadzi do utraty wagi? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Faktem jest jednak to, że dieta bezglutenowa może prowadzić do bardziej świadomego stylu życia: aby unikać produktów zawierających gluten, każde zakupy muszą być dobrze zaplanowane. Ponadto na diecie bezglutenowej zazwyczaj spożywa się mniej produktów gotowych bogatych w węglowodany, ponieważ zwykle zawierają one dużo glutenu. W związku z tym dieta bezglutenowa faktycznie może prowadzić do utraty wagi. Jednak wielu dietetyków podejrzewa, że ​​ta utrata masy ciała jest bardziej związana z fundamentalną zmianą w kierunku zdrowszego stylu życia, a nie unikaniem glutenu. Jeśli nie mamy celiakii ani alergii na pszenicę, nie musimy stosować diety całkowicie bezglutenowej. Dzięki odpowiedniemu planowi treningowemu oraz zdrowej i zbilansowanej diecie, która zawiera produkty zbożowe, również można osiągnąć swoje cele. Ponadto nie wszystkie produkty bezglutenowe mają lepszy skład odżywczy. Wiele produktów może zawierać dużą porcję cukru, dlatego zawsze zalecamy sprawdzenie zawartości opakowania. W utrzymaniu zdrowej diety pomoże nam catering dietetyczny. Dieta pudełkowa to wygodny sposób odżywiania – możemy oszczędzić czas na samodzielnym przygotowywaniu posiłków i da nam pewność, że nasze posiłki zawsze są pełnowartościowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here