W jaki sposób oświetlenie wpływa na wygląd i funkcjonalność mieszkania?

0
1747

Lampy stojące, wiszące, naścienne. Montowane w strefach o podwyższonej wilgotności albo tam, gdzie wilgoć nie występuje prawie w ogóle. Dyskretnie oświetlające wnętrze lub przykuwające uwagę użytkowników. Wybór opraw oświetleniowych jest ogromny, a możliwości, jakie dają we wnętrzu niezliczone. Mogą stanowić funkcjonalny element wyposażenia albo poza dekorowaniem wnętrza nie spełniać żadnej istotnej funkcji. Zamontowane w odpowiednim miejscu potrafią też poprawiać bezpieczeństwo domowników. W kontekście tak dużej różnorodności i wielu funkcji, jakie mogą pełnić, trudno nie doceniać ich roli w aranżacji mieszkania.

Jak zaplanować wystrój mieszkania, by spełniało oczekiwania użytkowników? – Z pewnością nie powinno zabraknąć w nim opraw oświetleniowych. Co więcej, powinny zostać dostosowane do konkretnego wnętrza, a uściślając, do jego funkcji oraz wystroju.

Światło, które wpływa na nasz nastrój

Nietrudno zauważyć, że światło może mieć ogromny wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie. Co więcej, może też decydować o predyspozycjach do wykonywania różnych czynności. Dlatego, wybierając oświetlenie do konkretnego wnętrza, należy koniecznie zwrócić uwagę na temperaturę barwową światła. Pomocna będzie tu wiedza, że światło o barwie ciepłej na większość ludzi wpływa kojąco i pomaga się zrelaksować. Będzie więc odpowiednie do takich wnętrz jak sypialnia. A światło o barwie zimnej pozytywnie wpływa na naszą koncentrację i mobilizuje do działania. Dlatego doskonale sprawdza się w biurze i innych wnętrzach przeznaczonych do pracy albo nauki.

Dyskretne oświetlenie

Niektóre z dostępnych na rynku opraw mogą oświetlać wnętrze, same pozostając niemal niezauważone. Przykładem są lampy typu „oczka” o niezwykle skromnej, minimalistycznej formie wpuszczane w podwieszany sufit. Takie lampy doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie najważniejsza jest funkcja, a nie forma lampy. Zamontowane w postaci większej instalacji świetlnej i równomiernie rozmieszczone na suficie mogą stanowić we wnętrzu oświetlenie główne. Montowane pojedynczo idealnie sprawdzą się do oświetlania wybranych stref danego wnętrza i eksponowania konkretnych elementów wyposażenia.

Światło, które przyciąga uwagę

Z drugiej strony mamy do czynienia z oprawami o niezwykle wyszukanych formach i sporych gabarytach. Wiele takich lamp znajdziemy na stronie polskiego producenta oświetlenia https://Azzardo.com.pl. Ich oryginalne, czasem wręcz zaskakujące kształty sprawiają, że możemy mieć wrażenie, że mamy do czynienia nie z oświetleniem, a ze sztuką nowoczesną. Kształtem mogą przypominać postaci zwierząt, motywy roślinne, zjawiska atmosferyczne, a nawet planety i inne ciała niebieskie. Czasem wykazują się wyraźną asymetrią, co dodaje im charakteru.

Dekoracyjne oświetlenie podnosi atrakcyjność wnętrza

Nie potrzeba wyszukanych ozdób, by dodać wnętrzu sporo uroku. Wystarczy, że użyjemy do tego celu lampy o dekoracyjnej funkcji. Dekorować może jej forma albo uzyskany dzięki niej efekt świetlny. Taką funkcję może zatem spełniać całkiem skromny kinkiet, który efektownie oświetli konkretny przedmiot. Jako oświetlenie dekoracyjne często są też wykorzystywane taśmy LED.

Oświetlenie może dekorować wnętrze, wprowadzać do niego nastrojowy klimat i tworzyć doskonałe warunki do pracy. Jednak przede wszystkim umożliwia domownikom bezpieczne poruszanie się po zapadnięciu zmroku. Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałaby  nasza rzeczywistość, gdyby zabrakło ich w naszych mieszkaniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here