Dysk 1 TB SSD w laptopie

Zastanawiasz się nad tym, jak tchnąć nieco życia w starszy komputer? Jednym z najlepszych sposobów, by laptop znowu zaczął działać jak dawniej, jest zamontowanie w nim pojemnego dysku SSD.

Dlaczego dysk SSD może zupełnie odmienić sprawność Twojego komputera?

Dyski SSD są znacznie wydajniejsze od klasycznych modeli HDD. Ich możliwości względem przesyłu danych są po prostu wyższe. Standardowy dysk HDD osiąga prędkość zapisu i odczytu na poziomie 100 MB/s. Dyski SSD bazujące na tym samym złączu – SATA – potrafią osiągnąć zapis i odczyt rzędu 600 MB/s. Różnica ta jest szczególnie widoczna w sytuacji, gdy na dysku SSD zainstalowany został system. Obsługa plików systemowych stanowi spore obciążenie dla magazynu danych.

Montaż dysków SSD widocznie przyspiesza nie tylko obsługę przeglądarki, gier czy podstawowych programów, ale także eksploratora plików i startowanie systemu. Sprawia to, że z komputera korzysta się znacznie wygodniej. W przypadku laptopów przejście z HDD jest bardzo widoczne, gdyż najczęściej w ich przypadku mamy do czynienia z dyskami HDD o jeszcze niższej szybkości działania od pełnowymiarowych HDD montowanych w PC.

Skoro już wiemy, że SSD to dobry wybór, sprawdźmy, co może zaoferować 1 terabajt danych

Dysk 1 TB pozwala na przechowywanie naprawdę imponującej ilości danych. Mowa tu o ponad 100 filmach w jakości HD, 80 milionach stron dokumentów w edytorze tekstowym, 200 000 piosenek albo do kilkunastu gier z otwartym światem. Możliwości są więc naprawdę ogromne.

Aktualnie laptopy zaczynają pełnić coraz więcej funkcji pełnowymiarowych „pecetów”. Dlatego warto zadbać o to, by nasz magazyn danych mógł pomieścić pliki bardziej wymagających programów, a także pliki związane np. z naszą pracą w ramach home office. Dysk SSD 1 TB oferuje dostęp do sporej ilości miejsca, sprzyja szybkiej pracy i zdecydowanie poprawia wrażenia z korzystania z komputera. Poza tym może mieć wpływ na oszczędność baterii – samo SSD konsumuje mniej prądu niż HDD, a jeśli uwzględnimy przy tym, że podstawowe czynności, takie jak ładowanie plików, będą wykonywane szybciej, okaże się, że zostanie nam więcej czasu bez ładowania na wykonywanie naszej pracy.

W jaki dysk SSD do laptopa warto zainwestować?

Zastanawiasz się nad tym, jaki dysk SSD do laptopa będzie dla Ciebie najlepszy? Warto przed zakupem sprawdzić, jakie złącze na dysk ma Twój komputer. Może to być SATA, mSATA lub NVMe. Te dwa ostatnie często stosowane są w komputerach, w których nie ma zbyt wiele miejsca wewnątrz obudowy.

Dobrym wyborem jako dysk 1 TB parowany z portem SATA może być Samsung 870 QVO. Jest to SSD, który cechuje się prędkością odczytu na poziomie 560 MB/s i zapisu 530 MB/s. Jego wyróżnikiem jest niezwykła odporność na zużycie, z pewnością będzie on służył w Twoim komputerze przez długi czas.

Osoby, które potrzebują dysku ze złączem mSATA, mogą się zdecydować np. na dysk Samsung 860 EVO. Pozwala on na odczyt sekwencyjny danych z prędkością do 550 MB/s i zapis do 520 MB/s. To rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w ultracienkim laptopie.

Jeśli zaś chodzi o wybór dysku NVMe, tych na rynku jest sporo. Wyróżniają się one potężną przepustowością – np. Samsung 970 PRO NVMe pozwala na 3500 MB/s w odczycie sekwencyjnym i 2700 MB/s zapisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here