Endodoncja nie taka straszna – sprawdź, co warto wiedzieć!

Wizyty u stomatologa z reguły wywołują u nas strach. Warto jest jednak wiedzieć, że regularne ich powtarzanie jest w stanie uchronić nas przed występowaniem różnego rodzaju chorób zębów, których leczenie może okazać się bardzo problematyczne. Nie każdy wie, że zaniedbany i nieleczony problem, związany z próchnicą zębów, może spowodować sytuację, w której będziemy zmuszeni poddać się leczeniu u endodonty. Czym jednak dokładnie zajmuje się endodonta? Jak wygląda leczenie zębów w takim gabinecie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe

Zanim dokładnie wyjaśnimy w jakich sytuacjach warto jest zgłosić się do endodonty, wyjaśnimy najpierw, czym dokładnie jest endodoncja. Najprościej rzecz ujmując, endodoncja to nic innego, jak powszechnie znane leczenie kanałowe zęba. Wykonuje się je przede wszystkim w sytuacji, kiedy niemożliwe jest już podjęcie żadnych innych działań, które mają na celu wyleczenie zęba. Najczęściej leczenia kanałowego dokonuje się w sytuacji, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Wówczas musi zostać ona usunięta. Następnie, lekarz endodonta znajduje ujście kanałów zębowych, oczyszcza je z pozostałej miazgi. W dalszych krokach, określana jest ich liczba, jak również długość, po czym następuje wypełnienie kanałów i odbudowa korony. Ząb, który został poddany leczeniu u endodonty, jest martwy, ale to nie znaczy, że nie jesteśmy w stanie go używać. Nie przeszkadza on w żuciu czy gryzieniu.

Czy leczenie kanałowe może zostać wykonane w czasie jednej wizyty?

Niestety, aby dokładnie i profesjonalnie wykonać leczenie endodotyczne, konieczne jest odbycie kilku wizyt u lekarza endodonty. Nie jest możliwe przeprowadzenie całego procesu leczenia w ciągu jednej wizyty, ponieważ jest to bardzo czasochłonne zajęcie i wymaga obserwacji zęba. Za każdym razem jednak, lekarz zabezpiecza ząb, aby do następnej wizyty nie został on uszkodzony. Zazwyczaj, pełne leczenie kanałowe zajmuje 3 do 4 wizyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here