Starsze pokolenia w 99% nie wyobrażają sobie ślubu innego niż ten w kościele, przed ołtarzem, lub w urzędzie stanu cywilnego. Natomiast możliwe jest teraz wzięcie ślubu bez księdza i bez urzędnika. Część młodych par decyduje się na ślub humanistyczny. Jest to jeszcze dosyć mało popularny sposób zawarcia małżeństwa, aczkolwiek coraz częściej się o nim słyszy. Czym więc właściwie jest ten ślub humanistyczny?
Najprościej mówiąc, jest jedną z obecnie czterech możliwych form zawarcia małżeństwa. Jest to zdecydowanie dobre wyjście dla osób, które chcą złożyć przed sobą przysięgę małżeńską, ale nie utożsamiają się z żadną wiarą, ani nie odpowiada im forma ślubu cywilnego. Taki ślub mogą wziąć również rozwodnicy czy osoby tej samej płci. Wiele osób, decyduje się również na taki ślub, kiedy nie dostają zgody na odbycie się ceremonii w wybranym miejscu lub nie mogą go zindywidualizować. Nie posiada on mocy prawnej, ale jest ważny społecznie i dla samej pary. Jak sama nazwa wskazuje, słowo „human”, czyli człowiek, jest tu najważniejsze. To para młoda ma decydujący wpływ na to, jak będzie wyglądała ich ceremonia zaślubin od początku, do końca. Wszystko zależy od ich zainteresowań i upodobań. W związku z tym, ślub może być bardziej oficjalny, lub mieć więcej elementów humorystycznych. Może się on odbyć również w dowolnym miejscu: na plaży, na łodzi, w górach, w lesie, w pięknym pałacu lub w jakiejś ważnej dla pary młodej lokalizacji, na przykład w miejscu, gdzie się poznali. Właściwie jedynym ograniczeniem przy organizacji takiego ślubu może być wyobraźnia nowożeńców lub budżet, którym dysponują.
Ważną osobą, podczas ślubu humanistycznego jest tak zwany celebrant, który jest „aniołem stróżem” młodej pary. Może być to bliska osoba, przyjaciel, lub członek rodziny, a może to być również, w miarę możliwości, postać medialna, czy idol młodych. Ważne jest jednak, aby wybraną osobę zarejestrować w Towarzystwie Humanistycznym. Celebrant doradza parze, spełnia ich życzenia i pomaga w organizacji tego wyjątkowego dnia. Oprócz tego, to on przewodzi całej ceremonii i najważniejsze – udziela ślubu. Prowadzona przez niego uroczystość, może być bogata w opowieści o młodej parze, o jego wrażeniach ich dotyczących, o początkach ich miłości i wspomnieniach z tym związanych, Może również wpleść swoje przemówienie utwory literackie, lub ich fragmenty, które nawiązywać będą do najważniejszych w tym dniu osób. Wszystko to, nada bardzo osobistego charakteru danemu ślubowi.
W odróżnieniu od ślubów kościelnych i religijnych, śluby humanistyczne skupiają uwagę nie tylko na aspekcie duchowym, ale wyłącznie na człowieku, relacjach społecznych i międzyludzkich. Ślub humanistyczny jest o wiele bardziej bogaty w treść od pozostałych rodzajów ślubu. Młoda Para sama decyduje się na formę składanej sobie najważniejszej dla nich przysięgi. Przekazują swoje własne emocje i myśli, w sposób dla nich najlepszy. Wybór muzyki i oprawy całej uroczystości czyni ten dzień oryginalnym i niepowtarzalnym.