Ergonomiczny fotel biurowy – jak wybrać ten najlepszy?

W sklepach z wyposażeniem biura, ale również w zwykłych marketach meblowych można znaleźć mnóstwo różnych modeli foteli biurowych. Nie każdy z nich może pochwalić się jednak ergonomią niezbędną przy pracy w pozycji siedzącej. Jak znaleźć najlepszy fotel biurowy?

Wyszukanie odpowiedniego krzesła biurowego może być dużym problemem, jeśli nie wiemy, na co zwrócić uwagę. Nie warto jednak decydować się na zakup na oślep – tylko odpowiednio dopasowany fotel będzie mógł zapewnić maksymalny komfort.

W kontekście pracy biurowej w pozycji siedzące wybranie właściwego fotela biurowego ma szczególne znaczenie. Długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej jest znacznym obciążeniem dla kręgosłupa, a tym samym może powodować dolegliwości bólowe.

Aby praca nie powodowała dyskomfortu, warto zainwestować w odpowiedni fotel biurowy, który cechuje się optymalną ergonomią. Na co warto zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Ergonomia – co to jest?

Pojęcie ergonomii odnosi się od nauki o pracy, czyli dyscypliny, która skupia się na dopasowywaniu pracy i jej warunków do możliwości psychofizycznych człowieka.

Dzięki ergonomicznemu wyposażeniu biura pracownik może realizować swoje obwiązki jeszcze wydajniej, bezpieczniej i wygodniej. W rezultacie ergonomia może także eliminować źródła chorób zawodowych.

Zadaniem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom ergonomicznych warunków pracy. W przypadku pracy biurowej kluczowe jest dobranie odpowiedniego fotela biurowego, który będzie zapewniał właściwe podparcie dla całego ciała podczas przebywania w pozycji siedzącej.

Czym powinien cechować się ergonomiczny fotel biurowy?

Ergonomiczne fotele biurowe różnią się od standardowych foteli biurowych – to meble, w których nacisk kładzie się na uzyskanie maksymalnego poziomu ergonomii dla pracownika, a tym samym także jego bezpieczeństwa i wygody.

Zatem nie każdy fotel dostępny w sklepie z wyposażeniem wnętrz może być nazwany modelem ergonomicznym. Aby rzeczywiście taki był, musi spełnić kilka ważnych warunków.

Cechy ergonomicznych foteli biurowych:

  • odpowiednio wyprofilowane siedzisko oraz oparcie, aby pozwolić pracownikowi na przybranie odpowiedniej pozycji
  • szeroka gama regulacji, która pozwala na dopasowanie fotela do sylwetki użytkownika, między innymi regulacja wysokości oparcia, podparcia lędźwiowego, głębokości siedziska
  • stabilna konstrukcja, aby korzystanie z fotela było maksymalnie bezpieczne dla pracownika
  • dodatkowe funkcje, na przykład dynamiczne oparcie pozwalające na wychylenie się do tyłu, możliwość blokowania kółek jezdnych fotela dla większego bezpieczeństwa

Zatem ergonomiczne fotele biurowe to najlepszy wybór dla osób, którym zależy na uzyskaniu maksymalnej wygody podczas pracy, a tym samym również zmniejszeniu ryzyka bólów kręgosłupa, a także bardziej poważnych schorzeń.

Obecnie ergonomiczne wyposażenie biura można zakupić również całkowicie przez internet – sprzedaż prowadzą sklepy on-line zapewniające swoim klientom dostęp do szerokiej gamy produktów spełniających wymogi ergonomii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here