hipertrofia mięśniowa
fot. pixabay.com

Hipertrofia mięśniowa brzmi jak nazwa jakiejś choroby, która polega na zanikaniu mięśni. Jednakże nie jest to choroba, a pożądany efekt wielu osób, które aktywnie budują swoją masę mięśniową. Na czym to polega? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/hipertrofia-miesniowa-czym-jest/

Hipertrofia mięśniowa

To skutek uboczny każdego treningu siłowego. Nasilenie procesu różni się jednak od wybranej przez nas metody treningowej a także liczby powtórzeń danego ćwiczenia, czasu przerwy pomiędzy seriami, a także od wybranego ciężaru.

Zjawisko to polega na powiększaniu się objętości włókien mięśniowych. Dzieli się na dwa rodzaje, hipertrofię miofibrylarną oraz sarkoplazmatyczną. Pierwszą z nich cechuje rozrost włókien mięśniowych, a drugą wzrost objętości glikogenu w mięśniach, co przyczynia się do powstawania takiego zjawiska jak pompa mięśniowa.

Dzieli się ją również na strukturalną, która jest efektem treningów na wzrost wytrzymałości mięśni, a nie siły, a druga następuje w momencie, w którym pojawia się zwiększenie objętości tkanki mięśniowej oraz wzrost siły mięśni.

Chcąc uzyskać najlepsze efekty dla tego zjawiska powinno się trenować wg zasad treningi hipertroficznego.

Jak ćwiczyć by ją wywołać?

To powolny proces, który wymaga trzymania się określonych zasad. Chcąc by nasze mięśnie się rozrastały musimy je ciągle stymulować. A efektywna stymulacja mięśni zależy zarówno od ćwiczeń, ale też od diety.

Aby wywołać ten efekt należy regularnie odbywać treningi, których systematyczność jest niezwykle ważna w przypadku chęci zbudowania mięśnie. Powinno się również ćwiczyć z ciężarem wynoszącym co najmniej 75% całej masy. Oprócz treningów z ciężarami powinno się również wprowadzić treningi cardio, które bazują na mniejszym obciążeniu.

Zachowanie krótkich przerw między seriami da nam większe i lepsze efekty treningów, a także przestrzeganie intensywnych faz koncentrycznych oraz ekscentrycznych pozwoli na uzyskanie upragnionych efektów. Nie należy również zapominać o odpowiedniej podaży białka w diecie, dzięki któremu rozbudujemy naszą masę mięśniową.

Przeczytaj też: http://www.insult.pl/tabela-kalorii-i-ich-spalania-dlaczego-jest-taka-wazna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here